Ekonom a bankéř Pavel Kysilka rozdělil československou měnu, zavedl novátorský způsob, jakým centrální banka hlídá inflaci, a také vedl pět let největší finanční ústav v zemi, Českou spořitelnu. Loni dostal od ministra financí Andreje Babiše za úkol vymyslet reformu systému, kterým stát podporuje export. Dnes se chce plně věnovat svému vlastnímu projektu − 6D Academy, vzdělávacímu centru, které má pomáhat manažerům připravit se na digitální dobu. "Česko takový typ vzdělávání potřebuje jako sůl," říká v rozhovoru pro HN.

HN: Nedávno jste skončil v čele dozorčích rad České exportní banky (ČEB) a Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Ministr Babiš si přitom sliboval, že provedete očekávanou reformu státní podpory exportního financování. Co se stalo?

Moje mise měla dvě fáze. Za prvé připravit transformační projekt pro instituce státní podpory exportu. Druhá fáze měla být její realizace. První fázi jsem myslím splnil − s velkou pomocí ekonoma Miroslava Zámečníka. Byla to primárně jeho práce. Dosud však nepadlo rozhodnutí na úrovni státu a akcionářských ministerstev, kudy se vydají. Další setrvávání jsem pro sebe viděl jako ztrátu času. To bych tam jen vysedával a pobíral odměnu, to není můj styl a nikdy nebyl. Jsem přesvědčený, že tyto instituce již nemohou fungovat v současném uspořádání.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se