Většina ekonomů se shoduje v tom, že nanotechnologie, umělá inteligence a digitalizace brzy dominantně nebo možná úplně vytlačí lidskou práci. Já bych v této úvaze šel dál a začal se pomalu zamýšlet nad tím, že stroje do jisté míry budou substituovat i naše touhy.

Jak známo, my ekonomové nad problémy rádi přemýšlíme ve smyslu poptávky a nabídky. V případě člověka se tedy jedná o nabídku práce a poptávku po zboží a službách. Z tohoto pohledu tedy stroje brzy dominantně nahradí nabídkovou stranu člověka − a z člověka zbude jen jakýsi stroj touhy. V současné době totiž ekonomika funguje tak, že člověk získává peníze tím, že plní touhy jiných lidí, a utrácí peníze, aby přiměl ostatní plnit touhy jeho. Pokud člověk bude zproštěn nutnosti vyrábět cosi pro kohosi jiného − zůstane z něj jen nástroj touhy. Mění se tím charakter celé ekonomiky, a tak se pomalu mezi ekonomy zvedá otázka, zda nedanit kapitál místo práce, kdo bude onu silně monopolní umělou inteligenci vlastnit a zda by třeba sociální politiku neměl mít na starosti spíš byznys než čím dál tím slabší státy − co kdyby se například o rekvalifikaci milionů řidičů postaralo průmyslové odvětví, které je v práci zastoupilo, a ne stát skrze daně svých poplatníků?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru