Yusif Eyvazov do salonku v pražském hotelu Unitas vkročí odpočatý a uvolněný, ruku podává jako starý známý. Nic neprozrazuje, že Eyvazov je mezinárodní operní hvězdou a polovičkou největší celebrity ve světě klasické hudby − jeho manželkou je ruská diva Anna Netrebková.
Ázerbájdžánec Eyvazov do Prahy přijel kvůli třem večerům, kdy bude v Národním divadle zpívat Andreu Chéniera. Poprvé dnes, znovu 6. a 8. února.
Titulní roli opery od Umberta Giordana z roku 1897 ještě nikdy neztvárnil, před dnešní premiérou stihl jen dvě zkoušky. Obavy však nemá. "Roli jsem nastudoval a už ji dobře znám," říká. "Pokud odvedete slušný výkon i ve druhém dějství, znamená to, že jste uspěli. Ve třetím už máte jen jednu árii," podotýká.
Tato sebedůvěra možná vysvětluje celou Eyvazovovu strmou dráhu. Zpívat přitom začínal relativně pozdě. Vyrůstal v Baku a po dokončení střední školy stále netušil, co chce dělat. Otci, učiteli hutnictví na technické univerzitě, řekl, že může jít v jeho stopách. Pak se ale Eyvazov přihlásil do ochotnického divadla a od tamního klavíristy uslyšel, že má dobrý hlas.
Eyvazov tedy šel na konzervatoř. Ani tehdy však nebyl rozhodnutý zpívat. "Myslel jsem si, že kariéra v klasické hudbě je pro staré nudné lidi. Chtěl jsem být popovým zpěvákem. Ale pak jsem objevil tenhle úžasný hudební svět, který mi změnil názor," říká.
Po dvou letech na domácí konzervatoři Eyvazov pokračoval ve studiích v Itálii. Tam objevil bel canto, které se však pro jeho přirozeně hluboký, bohatý tenorový hlas nehodí. "Poslouchal jsem nahrávky oper Aida, Manon Lescaut či Trubadúr. Ale učitel mi řekl, ať na to zapomenu, že tohle nikdy nezazpívám," líčí.
Eyvazov se nedal odradit. Roku 2008 dostal roli Cavaradossiho v inscenaci Pucciniho Toscy ve slavném Velkém divadle v Moskvě. Následovalo několik dalších rolí v Pucciniho a Verdiho operách, pak první pozvání do zahraničí. A nakonec velký úspěch, když se Eyvazov osvědčil jako záskok na poslední chvíli. "V newyorské Metropolitní opeře jsem zpíval Kalafa v Turandot bez jediné zkoušky," chlubí se. "Byla to šílená situace. Ale orchestr hrál výtečně a neudělali jsme jedinou chybu."
Možná proto se teď Eyvazov nebojí Andrey Chéniera v Praze. "Je to úžasná tenorová role. Nikterak lehká, ale také ne těžká jako třeba Des Grieux v Manon Lescaut, kdy jste na jevišti od začátku do konce," podotýká.
S manželkou, sopranistkou Annou Netrebkovou, se potkali právě při zkouškách Manon Lescaut v Římě začátkem roku 2014. Pár měsíců nato už byli zasnoubeni. Videa z jejich opulentní svatby ve Vídni slavily úspěch i na YouTube.
Dnes má dvojice mnoho ctitelů, například na síti Instagram sleduje Netrebkovou 144 tisíc lidí. Oba společně vystupují v recitálech, na operním jevišti se ale nepotkávají, pokud si to vysloveně nepřejí.
"Nechceme nikoho tlačit. Bylo by strašné, kdyby Anna lidem říkala: jestli chcete mě, angažujte také mého manžela," vysvětluje Eyvazov.
Netrebková má nyní angažmá ve Vídni, kde společně žijí, nevylučuje, že se na manžela dnes do Prahy přijede podívat. Podobně to udělal Eyvazov, když Netrebková předloni vystoupila v pražském Obecním domě.
"Tehdy jsem se setkal s lidmi z Národního divadla, kteří mi nabídli Andreu Chéniera. Mají tu spoustu inscenací, které mám v repertoáru. Když se mi to hostování vydaří, budu se do Prahy muset vrátit," dodává Eyvazov.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist