Byl to pro české vědce mimořádný úspěch. Předloni vydali historici Miroslav Vaněk a Pavel Mücke u prestižního vydavatelství Oxford University Press knihu s názvem Velvet Revolutions: An Oral History of Czech Society (Sametová revoluce: Orální historie české společnosti).
Popisují v ní, jak Češi, kteří zažili roky 1968 i 1989, vnímají svobodu a jak se proměnily jejich hodnoty.
Nyní je jasné, že badatelé z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy vyšlou do knihoven po celém světě další publikaci o českých moderních dějinách.
Navážou na práci Milana Otáhala a Miroslava Vaňka z roku 1999, ve které popsali osudy a názory stovky studentských vůdců z roku 1989.
Vyzpovídají je během dvou následujících let znovu a Oxford University Press vydá knihu v angličtině i češtině k 30. výročí převratu v roce 2019. "V lednu jsme s Oxford University Press uzavřeli předběžnou smlouvu, rukopis máme odevzdat nejpozději na jaře 2019," uvedl Vaněk, který vede Pracoviště orální historie a soudobých dějin na Fakultě humanitních studií UK.
Osvědčení autoři tentokrát editory zaujali i díky ojedinělé časosběrné koncepci, která je známá spíše z dokumentárních filmů.
V kategorii historických textů je to však stále novátorský přístup. "V celosvětovém měřítku tak rozsáhlý časosběr ještě nikdo neudělal," uvedl Vaněk.
Vědci už mají za sebou první setkání s některými respondenty, všechny chtějí s určitým časovým posunem navštívit dvakrát. "Je skvělé, jak ti lidé chtějí mluvit. A je zřetelné, že se postoje mladých lidí, kteří před 20 lety zakládali rodiny a nyní se pomalu blíží k rolím prarodičů a jsou na vrcholu svého profesního života, výrazně změnily," říká Vaněk.
Deset let po revoluci podle Vaňka připisovala většina z bývalých studentů svojí roli v revoluci větší důležitost. "Bylo to takové heroické vyprávění, jak se angažovali. Teď už mají větší odstup a spíše říkají, že byli ve správnou dobu na správném místě," říká vědec.
U zpovídaných také naráží výzkumníci na daleko kritičtější přístup k událostem posledních téměř 30 let. "Není to deziluze, oni vědí, že bez svobody to nejde, ale umí pojmenovat chyby, které se staly," řekl.
Z knihy se však čtenáři dozvědí nejen o posunech v názorech a hodnotách stovky vůdců sametové revoluce, ale i o jejich osudech, úspěších a pádech. "Je také zajímavé sledovat, kdo si ze svého působení v Listopadu udělal byznys a kdo to pojal jako možnost dělat věci, které by bez svobody nešly."
Nepříjemným zjištěním pro autory bylo, že dva z respondentů již zemřeli, u některých také zjišťují, že nedostudovali. Někteří právě kvůli novým možnostem, zejména v podnikání, které porevoluční doba nabídla.
Oxford University Press na základě výzkumu nakonec vlastně vydá knihy dvě. "České vydání bude trochu obsáhlejší, podrobnější, anglické o něco stručnější a polopatičtejší," řekl Vaněk.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist