Odvolací soud v San Francisku ve čtvrtek zamítl odvolání vlády USA proti rozhodnutí federálního soudu v Seattlu, který pozastavil vykonavatelnost prezidentova dekretu k migraci z konce ledna. Prezident Donald Trump reagoval na verdikt odvolacího soudu prohlášením, že dekret bude dál soudně prosazovat. Jím požadované pozastavení přistěhovaleckých programů a dočasný zákaz vstupu občanů sedmi většinou muslimských států na území USA je podle Trumpa otázkou národní bezpečnosti.

Tři soudci federálního odvolacího soudu v San Francisku ve společném rozhodnutí zdůvodnili odmítnutí prezidentova dekretu potřebou chránit "všeobecný zájem" v duchu ústavy a vyvarováním se případné diskriminace. Vláda podle nich také neprokázala, že pozdržení platnosti dekretu vážně ohrožuje bezpečnost Spojených států.

"Uvidíme se u soudu. Ve hře je bezpečnost našeho státu," napsal v reakci na verdikt ve čtvrtek večer místního času v tweetu prezident Trump. Podle agentury Reuters novinářům řekl, že vláda nakonec případ vyhraje. Soudní verdikt prezident odmítl jako "politický".

"Pane prezidente, právě jsme vás viděli u soudu a porazili vás," odvětil republikánu Trumpovi demokratický guvernér státu Washington Jay Inslee. Jeho stát byl jedním z těch, které požádaly soud v Seattlu o zablokování Trumpova kontroverzního dekretu.

Ministerstvo spravedlnosti, které v procesu stálo na straně Trumpa, o možnosti odvolat se k Nejvyššímu soudu hovořilo vyhýbavě. "Ministerstvo spravedlnosti prověřuje rozhodnutí (soudu) a zvažuje další kroky," uvedla mluvčí ministerstva.

Trump rozhodnutím odvolacího soudu nemůže dál uplatňovat dekret z 27. ledna, kterým zakázal vstup do USA po dobu 90 dní občanům Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu a další omezení přistěhovalectví. Americký prezident přitom zdůraznil, že opatření je nezbytné pro národní bezpečnost. Soud v Seattlu, který uplatňování dekretu před týdnem pozastavil, Trump tvrdě kritizoval.

Dekret samotný, jak poznamenala agentura AP, mrtvý není, jen byla zablokována jeho vymahatelnost. Federální vláda má nyní lhůtu 14 dní, aby odvolací soud vyzvala k přehodnocení čtvrtečního verdiktu.

Administrativa se rovněž může naléhavě obrátit k Nejvyššímu soudu, aby verdikty federálních soudů zvrátila, což ale právní experti nepovažují za dobrý nápad, neboť Trump si tamní soudce popudil kritikou justice.

Trump se domnívá, že jeho migrační rozhodnutí podporuje víc Američanů, než kolik jich proti němu protestuje. Již dříve řekl, že je odhodlán podstoupit boj a prosadit své nařízení pomocí právního systému, protože to podle něj zemi prospěje. Podle amerických právních expertů se tak žaloba proti Trumpovu dekretu postupně dostane až k Nejvyššímu soudu Spojených států.

Trump na úterním setkání s představiteli Národního sdružení šerifů vyslovil údiv nad tím, že jeho vláda musí svádět soudní bitvu, aby prosadila imigrační zákaz, kterým chce zvýšit bezpečnost v zemi.

Uvedl, že někteří lidé se špatnými úmysly mu "chtějí odebrat značnou část pravomocí".