Mohlo by to být působivé připomenutí dvoustého výročí první železniční tratě na našem území. Opožděné, ale přesto důstojné navázání na časy, kdy byli Češi v rozvoji železnice světovou špičkou. Když totiž v září 1827 začal zkušební provoz koněspřežné tratě na trase Linec − České Budějovice, bylo to v době, kdy měla koleje pouze Velká Británie, a to jen pár let.

Uplynulo skoro dvě stě let a česká železniční síť je jednou z nejhustších na světě. V rychlosti vlaků a přesnosti dodržování jízdního řádu ale zůstává v minulém století. Až letos na konci ledna dokončili experti ministerstva dopravy první vážný plán, který by to mohl zásadně změnit. Poprvé se na vládní úrovni hovoří o vybudování tratí, na kterých by superrychlé vlaky mohly uhánět rychlostí až 350 kilometrů za hodinu. Dvě století po vyjetí první koněspřežky, v roce 2027, by se stavbaři mohli pustit do pokládání moderních kolejí. První cestující by se svezli na trati z Prahy do Drážďan v roce 2035.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.