Pokud si kuřák jednou za dvě hodiny zapálí svou oblíbenou cigaretu a bude se tak moct znovu efektivně koncentrovat na práci, je možné o kuřácké přestávce přemýšlet jako o vhodném pracovním benefitu. Taková přestávka ale zabere průměrně pět minut, a pokud jsou přestávky zneužívány nad rámec zaměstnavatelem stanovených pauz a nejsou zaznamenávány, dopouští se zaměstnavatel diskriminace vůči zaměstnancům, kteří nekouří. Je tedy důležité evidenci přestávek vést.

Příloha Podnikání

Další důležité informace a tipy pro malé a střední podniky, ale také příběh úspěšné firmy najdete v pondělní tištěné i digitální příloze HN Podnikání.

"Osvědčila se například evidence pomocí čipových karet. Tato evidenční zařízení by měla být instalována u všech dveří, kterými může zaměstnanec opustit pracoviště, a to i na kuřárnu," vysvětluje advokátka Lucie Kalašová, spolupracující s advokátní kanceláří bpv Braun Partners.

Zákaz kouření

Na většině pracovišť je kouření zakázáno, a to především z důvodu ochrany zdraví nekuřáků. "K tomuto obecnému zákazu se ještě přidává zákaz kouřit na pracovištích, u kterých je to stanoveno zvláštními právními předpisy − bez ohledu na skutečnost, zda tam pracují kuřáci, či nikoliv," vysvětluje specialistka na pracovní právo Nataša Randlová, partnerka advokátní kanceláře Randl Partners. A dodává, že jde o takové pracovní prostředí, u kterého lze zákaz kouření předpokládat. Zpravidla se vyskytuje u práce s výbušnými látkami, ve školách, v nemocnicích, ale také například při hornické činnosti.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se