Lepší důkaz o síle studia Walta Disneyho těžko hledat. Film Kráska a zvíře, nejnovější z řady remaků animovaných pohádek s živými herci, o víkendu v amerických a kanadských kinech utržil okolo 170 milionů dolarů. Nastolil tak nový rekord pro uvedení titulu do kin v měsíci březnu a zároveň upevnil pozici Disneyho studia coby dominantního hráče na filmovém trhu.

Žádná jiná společnost se nemůže vyrovnat úspěchu, jejž Disney nyní zážívá. Pomohly mu k tomu mnohamiliardové akvizice firem Pixar, Marvel či Lucasfilm.

Snímek Kráska a zvíře je součástí dlouhodobé strategie studia. Do kin přišel jako už několikátý remake klasické pohádkové látky v řadě. Před ním biografy promítaly Alenku v říši divů, jež celosvětově utržila 1 miliardu dolarů, Popelku s celosvětovými tržbami 543,5 milionu dolarů či vloni Knihu džunglí, která skončila s výsledkem 966,6 milionu.

Nyní Disney pracuje na nových hraných verzích klasik Dumbo a Legenda o Mulan.

Kráska a zvíře vypráví o francouzské dívce Belle, kterou ztvárnila hvězda ságy o Harrym Potterovi Emma Watsonová. Ve filmu Kráska pomáhá utrápenému Zvířeti – v podání Dana Stevense ze seriálu Panství Downton –, aby prolomil svoji kletbu.

Nová filmová verze nezpochybnila stěžejní prvky původní Krásky a zvířete z roku 1991. Režisér Bill Condon ponechal hlavní části příběhu, pouze prohloubil příběh Belly.

Ve filmu se také objevují původní muzikálová čísla včetně písní Be Our Guest či Belle. Nebylo to zadarmo – nová Kráska a zvíře měla rozpočet 160 milionů dolarů. Nyní to vypadá, že vydělá několikanásobek této částky.

Většina studií se víkendu Krásce a zvířeti vyhnula a nenasazovala konkurenci. Jedinou výjimku představoval titul Belko Experiment, jenž o víkendu debutoval s tržbami 4,1 milionu dolarů.

Film se vyznačuje originální distribuční strategií. Začalo jej promítat 1341 kin, což je zhruba třetina biografů, která pravidelně uvádí novinky velkých studií. Distributor si v tomto případě vybral kina, která se dlouhodobě těší zájmu hororových fanoušků.

Snímek Belko Experiment vyrobila společnost Orion náležící pod MGM, distribuuje ho firma BH Tilt. Tu zastřešuje produkční společnost Blumhouse, jenž stála za filmy Očista nebo Insidious. Nyní hledá levnější cestu, jak menší tituly dostat k co nejvyššímu počtu diváků.

Film Belko Experiment vypráví o skupině byznysmenů, kteří jsou zamčeni v kancelářské budově v kolumbijské Bogotě. Hlas z reproduktoru jim nařizuje, aby se mezi sebou začali zabíjet.

Protože tento víkend tabulku návštěvnosti zcela ovládla Kráska a zvíře, vítězi minulého týdne, tedy akčnímu filmu Kong: Ostrov lebek, klesly tržby o 53 procent na 28,8 milionu dolarů.

Celkově má film na kontě 110,1 milionu dolarů. Novou verzi King Konga vyrobily společnosti Warner Bros. a Legendary Entertainment.

Na třetím místě skončil superhrdinský akční film Logan od společnosti Fox. Utržil 17,5 milionu dolarů, celkem má na kontě 184 milionů.

Thriller od firem Universal a Blumhouse zvaný Uteč, jenž vypráví o černochovi navštěvujícím bílou rodinu své přítelkyně, skončil čtvrtý s 13,2 miliony dolarů. Dohromady utržil 133,1 milionu dolarů. Protože snímek měl rozpočet jen 4,5 milionu dolarů, jde o jeden z nejvýdělečnějších titulů letošního roku.

Pětici nejnavštěvovanějších filmů uzavírá nábožensky laděné drama The Shack od Lionsgatu s tržbami 6,1 milionu dolarů, dohromady již má 42,6 milionu.

V limitované distribuci začaly americké biografy promítat film T2: Trainspotting, pokračování slavné britské generační komedie z 90. let o skupině mladíků závislých na drogách. Film v pěti amerických kinech o víkendu utržil 180 tisíc dolarů, v USA ho distribuuje Sony. V zahraničí již T2 Trainspotting utržil 34 milionů dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist