Expředseda Akademie věd Jiří Drahoš oficiálně oznámil, že bude kandidovat na prezidenta České republiky. A řekněme rovnou, že není bez šancí na úspěch. Ze sociologických šetření (například Median) vyplývá, že lidé, kteří nejsou skalními Zemanovými přívrženci, poptávají v prezidentském úřadu osobu mužského pohlaví, o něco mladší než Zeman, s přiměřeným předcházejícím veřejným angažmá, bez přímé vazby na politické strany. Osmašedesátiletý vědec naplňuje tuto představu takřka dokonale. Jako konsenzuální kandidát, který "nevadí", by nebyl v druhém kole proti Zemanovi bez šance na úspěch.

Drahoš má ovšem přinejmenším jeden významný handicap. Většina lidí v Česku − i když se to z pražské perspektivy nezdá − ho zatím jednoduše nezná. Stejně tak jako by většina lidí nedokázala říci, proč ho nevolit, by asi ani nedokázala říci, proč ho volit. A pokud bude fungovat stejná logika jako v roce 2013, tedy že v prvním kole uspějí kandidáti, kteří mají čím zaujmout, a až v druhém zvítězí ten, který méně vadí, může mít Drahoš problém do druhého kola projít. Je otázka, jestli je možné za devět měsíců vybudovat "značku" Drahoš. Často zmiňovaný Andrej Kiska na tom na Slovensku pracoval rok a tři čtvrtě. Je ale samozřejmě možné, že to tentokrát bude fungovat jinak. Totiž tak, že lidé nepatřící mezi Zemanovy fanoušky budou už v prvním kole volit takticky nekonfliktního Drahoše, který jim bude připadat jako osoba s největší šancí uspět proti současnému prezidentovi. Takže mu dají přednost například před známějším Michalem Horáčkem. S touto variantou patrně pracují i bookmakeři, kteří Drahošovi věří více. Drahoš má kurz 1 : 5, Horáček 1 : 7 (pro pořádek: Miloš Zeman je pořád o parník před nimi s kurzem 1 : 1,5).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 30 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.