Zlatý svatováclavský desetidukát z roku 1937 se stal nejdražší českou mincí. Na aukci v Praze byl vydražen za 550 tisíc eur (asi 14,7 milionu korun) bez dvacetiprocentní aukční přirážky. Překonal tak zatím nejhodnotnější desetidukát Albrechta z Valdštejna z roku 1630, který se loni prodal za 465 tisíc eur (12,5 milionu korun).

"Svatováclavský desetidukát je vzácná mince, jelikož bylo vyraženo pouze 34 kusů a nedochovaly se zřejmě všechny. Jedná se o jediný kus, který se kdy veřejně dražil. Pochází ze sbírky, jež se dražila v roce 2006 ve Švýcarsku a majitel za něj tenkrát dal 900 tisíc," řekl Jan Jelínek z pořádajícího aukčního domu Macho & Chlapovič.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se