Muž sedí na židli, potí se a z jeho papučí pokrytých sněhem stéká voda do nedalekého kanálu. Právě byl obviněn, že se jmenuje jinak, než se jmenuje, a že zabil svou ženu, jejíž jméno však v životě neslyšel. A na druhé straně stolu sedí zástupce státu, který se nikdy nemýlí. Píše se rok 1988 a v této místnosti uprostřed východního Berlína se odehrává absurdní drama na téma "Stát chyby nedělá, takže buď říkáš, že stát lže, nebo jsi vrah".

Z kafkovského prologu třetí řady úspěšného se­riálu Fargo, která patří k nejočekávanějším počinům letošní sezony a právě běží na americké stanici FX, se vyprávění brzy přesune do zasněžené Minnesoty roku 2010. A tady už za absurdní omyly a jejich ještě absurdnější následky nikdy nemůže stát.

Vlastně by bylo úlevné shodit vše na neosobní byrokratický aparát. Jenže tak jako ve stejnojmenném oscarovém filmu bratří Coenů a v předchozích dvou řadách jím inspirovaného seriálu tu za veškerými přešlapy stojí fakt, že takřka všichni hrdinové se aspoň jednou ve svém životě zachovají jako idioti.

Promrzlá Minnesota, kde opět dojde k vraždě, a záliba v rozehrávání komplikované kriminální tragikomedie plné krutých náhod zůstávají konstantou seriálu, vše ostatní je opět jiné. Tak jako v předchozích řadách se Fargo odehrává v jiné době a s jinými hrdiny.

Skotský herec Ewan McGregor tu vystupuje coby Emmit Stussy, slizký chlapík s tmavými kudrlinkami, který na základě rodinného dědictví a jedné neuvážené půjčky vybudoval lokálně úspěšný byznys a stal se "minnesotským králem parkovišť". Ale McGregor ztvárnil též Emmitova bratra Raye, dlouhovlasého knírkatého a morálně pochybného probačního úředníka, jehož sourozenec připravil o dědictví. Nemají se v lásce, ale pojí je jedno: oba brzy dostihnou jejich zbrklé činy.

Byť má tato řada Farga mnohem blíže k současnosti než ta předchozí, odehrávající se v 70. letech, jako by tu stejně všechny postavy vizáží i chováním patřily do nějakého podivného světa minulosti.

NEJOČEKÁVANĚJŠÍ JARNÍ SERIÁLY

V první epizodě desetidílné třetí řady tradičně zločin páchají nekňubové. Tvůrce seriálového Farga Noah Hawley si od bratří Coenů nadále "půjčuje" jejich oblíbený druh hrdinů: loserů, drobných kriminálníků či snílků, kterým se smůla lepí na paty tak důsledně, že to vede až k tragickým koncům. Byť pod rouškou hodně černého humoru.

Náhoda je i tentokrát potměšilým vypravěčským prvkem, po zpackané loupeži ve špatném domě zjevně v dalších dílech svede dohromady postavy, které by na sebe jinak nenarazily. V druhé řadě Farga sehrálo roli i UFO, v té třetí se objevují záhadné knihy žánru sci-fi, které jistě brzy zasáhnou do děje.

Každá epizoda Farga začíná informací, že jde o skutečný příběh. A slovo "skutečný" vždy na obrazovce trochu blikalo, jako by pomrkávalo na diváky, že si z nich někdo tropí žerty. Tentokrát to slovo po chvíli zmizí úplně.

Fargo se ve své nové řadě možná noří do ještě nezvyklejší fikce než dříve. A jako by i postavy − až na optimistickou, morálně pevnou policistku, která je protipólem všeho zkaženého kolem − pozbyly veškerých sympatických rysů. Když v první řadě hrdina v podání Martina Freemana páchal děsné věci, šlo s ním soucítit. A podobně choval divák náklonnost k manželskému páru, který se v druhé řadě přimotal do zločinné hry, na niž nestačil.

S náklonností publika to však nyní herec Ewan McGregor v obou svých − pokaždé jinak úlisných − kreacích bude mít těžší. Sympatie k celému projektu ale přetrvávají. Fargo stále patří k důkazům, že na malé televizní obrazovce se dnes dějí velké věci.

NEJOČEKÁVANĚJŠÍ JARNÍ SERIÁLY

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist