Desítky demonstrantů byly v sobotu zadrženy v ruských městech při protestech, jejichž účastníci požadovali, aby se prezident Vladimir Putin příští rok už počtvrté o post hlavy státu neucházel. Nejméně 30 lidí bylo zatčeno v Petrohradu a více než 16 osob ve městě Kemerovo na Sibiři. Aktivistům v dalších ruských městech úřady bránily zapojit se do protestních akcí, informoval zpravodajský server BBC.

Demonstrace pod heslem "Už ho máme dost" organizovalo zakázané hnutí Otevřené Rusko exilového politika a někdejšího ropného magnáta Michaila Chodorkovského. Prezident Putin ještě oficiálně svou kandidaturu ve volbách v březnu 2018 nepotvrdil, obecně se ale očekává, že se o funkci znovu ucházet bude.

V Moskvě se na demonstraci sešlo několik stovek lidí, kteří se snažili dostat před vládní budovu s dopisem, v němž vyzývali Putina, aby už nekandidoval. Policisté ale účastníkům protestu nedovolili se k budově přiblížit.

V Petrohradu se podle novináře agentury AFP shromáždilo na protestní akci zhruba 200 lidí a nejméně 30 z nich bezpečnostní složky zatkly. Hnutí Otevřené Rusko uvedlo, že zadrženo bylo 50 osob. Organizace OVD-Info, která monitoruje politické represe, hovoří dokonce o více než 125 zadržených. V Kemerovu na Sibiři bylo zatčeno 16 lidí a v Tule, zhruba 200 kilometrů jižně od Moskvy, 20 protestujících.

"Putin je uzurpátor. Konečně musí odejít. Už ho máme dost," citovala AFP účastníka protestu v Petrohradě Antona Danilova. "Všechno je špatné. Vzdělávání, zdravotní péče – všechno je zničené. Chci změny," uvedla další z demonstrujících Galina Abramovová.

Sobotní demonstrace byly podstatně menší než protesty z 26. března, kdy do ulic vyšly tisíce lidí. Podle agentury AP ale ukázaly, že opozice svůj tlak nevzdává.

Hnutí Otevřené Rusko, které z exilu založil někdejší nejbohatší občan Ruska a odpůrce Kremlu Michail Chodorkovskij, úřady ve čtvrtek zakázaly. Chodorkovskij už ve čtvrtek na sociálních sítích napsal, že právě připravované demonstrace jsou důvodem spěšného rozhodnutí ruských prokurátorů hnutí zakázat.

Chodorkovskij si odpykal deset let v ruském vězení za finanční podvody a rozsáhlé krádeže ropy. V roce 2013 byl na základě Putinovy milosti propuštěn a odjel do západní Evropy, kde teď žije. Své věznění považuje za politickou mstu režimu. Kreml dodnes veřejně prohlašuje, že Chodorkovskij není žádný politik, ale "obyčejný zloděj".