Nová role zbrojního průmyslu, obrana a také rozpočet armády byly hlavními tématy úterního 211. Žofínského fóra. Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek poukazoval na slib Česka při vstupu do NATO, že stát bude dávat na obranu dvě procenta HDP. "Dokonce jsme slíbili více, 2,2 procenta. Ale v momentě, kdy jsme do aliance vstoupili, bylo všechno jinak," řekl Hynek.

Podle návrhu má jít v příštím roce do armádního rozpočtu přibližně 55 miliard korun. To je kolem jednoho procenta plánovaného HDP. "Ministr Martin Stropnický bude ještě o jeho výši jednat a bude se snažit zvýšit rozpočet na obranu alespoň na 59 miliard korun," uvedl další z diskutujících, náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta. I to je málo proti dvěma procentům, která požaduje po svých členech NATO. Navíc Česko počítá s výhledem, že výdaje do roku 2020 dosáhnou 1,4 procenta HDP.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se