Starostové chtějí znovu zavést "domovské právo", institut, který zmizel z našeho právního řádu v roce 1948. Zjednodušeně jde o to, že by obce převzaly některé funkce státu. Lidé, kteří na území obce dlouhodobě žijí, by měli nárok na nejrůznější benefity, třeba na přednostní místo pro děti ve školkách nebo na sociální dávky v nouzi. Zcela jistě by to znamenalo posílení vazby mezi lidmi a místem, ve kterém žijí. Ovšem otázkou je, jestli něco takového nepatří spíš do statického 19. století, kdy lidé mohli žít celý život na jednom místě, než do století jedenadvacátého, které je charakteristické všestrannou mobilitou. Jednoho by až napadlo, jestli nejde spíš o to, dát obcím možnost, jak legálně vystrnadit ze svého území sociálně znevýhodněné lidi. Představitelé STAN v čele s Petrem Gazdíkem (na snímku) přísahají, že to tak není. Takže jim zkusme věřit.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru