Nový ministr financí Ivan Pilný (ANO) překvapil krátce po svém jmenování slovy, že sedmdesátiletý člověk sice nemusí řídit autobus, ale trávu v parku by sekat mohl. Nyní už svou rétoriku mírní. Trvá ale na tom, že stát by měl lidi v důchodovém věku motivovat k tomu, aby pracovali. "Klíčová je osobní motivace každého jednotlivce − udržet si aktivní životní styl, neztratit sociální kontakt s okolím. Role státu spočívá v tom, vytvořit občanům podmínky, které jim jejich rozhodování usnadní," řekl Pilný a dodal, že přesvědčit by seniory mohla vhodně nastavená sleva na dani.

A výzkumníci z think-tanku IDEA při institutu CERGE-EI mu dávají za pravdu. Ve své studii, kterou mají HN exkluzivně k dispozici, upozorňují na to, že Česko je v podílu pracujících důchodců pod evropským průměrem. Zatímco v tuzemsku pracuje 13 procent obyvatel v důchodovém věku, ve Švédsku, Norsku či na Islandu je jich až 35 procent.

"Kdyby systém víc zvýhodňoval ty, kteří jsou schopni pracovat déle, tak nejenže by na tom byli lépe oni sami, měli by víc peněz, ale zbylo by víc i pro ty, kteří z nějakého důvodu potřebují do důchodu odejít dřív," popsal spoluautor studie Filip Pertold.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.