Zatímco v pražských Letňanech budou v úterý večer o své opět nalezené kapelní chemii fanoušky přesvědčovat znovuzrození Guns N' Roses, v areálu Festival Parku v Hradci Králové na Rock for People zahrají aktuální držitelé ceny Grammy v rockové kategorii − kapela Cage the Elephant.

Její hudba v sobě sice ukrývá mnoho zřetelných odkazů k minulosti, ale na rozdíl od slavnějších kolegů také ještě vzrušující pocit z objevování.

V souvislosti se zahajovacím dnem festivalu Rock for People, který se v Hradci Králové koná až do čtvrtka, se zatím nejvíc mluví o koncertu "bestiální" africké formace Die Antwoord. Ta se do Česka vrací po roce od samostatného koncertu a její členové se nechali slyšet, že po vydání nové desky ukončí činnost.

Přestože na festivalových plakátech je název Die Antwoord napsán největším písmem, mohli by být ve skutečnosti klenotem prvního dne právě Cage the Elephant. Tedy kapela, která pochází z malého města Bowling Green v americkém Kentucky, ale cestu ke slávě začala pořádně objevovat až poté, co se její členové přestěhovali do Londýna.

Byl to důležitý a zároveň výmluvný moment − právě prolnutí zvuku typického pro Spojené státy i Británii je společně s vokálem Matthewa Shultze poznávacím znakem kapely, o které se krátce po vydání prvního alba psalo jako o jedné z těch, jež v záplavě elektronické taneční produkce a "cíťovského" písničkářství dokáže na současné hudební scéně zachraňovat rockovou esenci.

Ve zvuku Cage the Elephant se už tehdy protnuly prvky rocku, funku, blues a jejich koncerty byly tak výbušné, že si skupina vysloužila přirovnání k Pixies či Nirvaně.

Tento hlučný, až punkový rozměr Cage the Elephant skvěle zúročili na své druhé desce nazvané Thank You, Happy Birthday, kde už se dobře ukázal chameleonský přístup k písničkám a jejich zvuku, který je pro Cage the Elephant typický.

Festivalové tipy

◼ Die Antwoord (úterý)
Hip hop, divoká taneční energie i punkový přístup. Nic podobného africkému duu na současné hudební scéně není.
◼ Slaves (středa)
Naštvaná britská opověď na to, jak může v dnešní době znít punk. A že se dá hrát i ve dvou.
◼ Paramore (středa)
Deska After Laughter je velkým překvapením jara. Teď by měl její popový retro zvuk zabrat i naživo.
◼ Evanescence (čtvrtek)
Amy Lee patří mezi pozoruhodné ženské hlasy současného rocku. Kapela se chystá zahrát výběr hitů.
◼ Thurston Moore (čtvrtek)
Frontman Sonic Youth je i na sólové dráze docela věrný zvuku své původní skupiny.

Zpěvák Schultz prohlašoval, že ke každé skladbě přistupovali, jako by ji napsala a nahrávala jiná kapela. Princip zklidnit se a v následující sekundě "explodovat", který Cage the Elephant předvedli třeba v písni Shake Me Down, se i po letech − kdysi s ním slávu získala právě Nirvana − ukázal jako stále platný.

Singl opanoval rockovou sekci americké hitparády Billboard. A časopis Rolling Stone o Cage the Elephant psal jako o jedné z nejlepších mladých rockových kapel současnosti.

Takových je samozřejmě každý rok mnoho a na většinu se brzy zapomene, ale Cage the Elephant se nenechali uchlácholit a začali neuvěřitelným tempem růst.

Velký zlom přišel se čtvrtou deskou Tell Me I'm Pretty. Před jejím nahráváním se kapela rozloučila se svým dlouholetým producentem Jayem Joycem a za mixpult usedl Dan Auerbach, kytarista a vokalista bluesových hvězd The Black Keys.

Z desky jsou jeho vkus a zdroje, z nichž vychází, hodně patrné, přesto si Cage the Elephant udrželi vlastní rukopis a rozpoznatelnost. Zkrátka i další proměna zvuku kapele vyšla a ještě víc obohatila eklektický sound, kterým Cage the Elephant dokážou po deseti letech existence překvapovat. A také skupině získala cenu Grammy v rockové kategorii.

Na festivalu Rock for People tedy Cage the Elephant dorazí s aurou hrdinů současného nezávislého rocku. Bude to jen necelý měsíc před vydáním páté desky Unpeeled, k níž už bez přehánění padne přízvisko "očekávaná".