Nezve velké hvězdy, nestojí za ním velký sponzor, a přesto je festival Creepy Teepee pravidelně jednou z největších hudebních událostí roku. Přehlídka, kterou dramaturgicky zaštiťuje umělecký kolektiv A.M.180 a jejíž devátý ročník odstartuje už dnes v Kutné Hoře, sází na jinou strategii.
Creepy Teepee, které mimo jiné získalo cenu Vinyla za počin roku 2011, chce překvapovat, přinášet nečekané souvislosti, narušovat tradiční festivalovou pohodu a lidi vyburcovat. Možná i proto se Creepy letos v květnu ocitlo mezi pěti nejlepšími festivaly experimentální hudby podle britského deníku The Guardian.
Sami organizátoři z A.M.180 shrnuli motto Creepy Teepee slovy "Festival pro sociální změnu, ne pro výdělek". Tím dali jasný klíč k tomu, jak číst pestrou a zdánlivě nesouvislou společnost umělců, které posluchači uvidí a uslyší během následujících tří dnů v kutnohorském prostoru Vitamína.
Creepy Teepee záměrně zve hudebníky, kteří tematizují sociální nebo genderovou nerovnost nebo zastupují LGBT komunitu. To je třeba případ asi největšího jména festivalu, americké transgender raperky, aktivistky a básnířky Mykki Blanco.
HIV pozitivní hudebnice, která jako jedna z prvních trans osob veřejně promluvila o své nemoci, vydala loni oceňovaný debut Mykki spojující rap s elektronikou.
Vystoupení na Creepy Teepee si prý vysloveně vybrala − v Kutné Hoře koncertovala už v roce 2014 a atmosféru chtěla zažít znovu.
Podobnou pozici jako Mykki Blanco zaujímá v programu Creepy Teepee americká raperka Princess Nokia, která patří mezi nejrychleji stoupající hvězdy současného rapu. Ačkoliv ještě ani nevydala debutové album, její videa na YouTube mají miliony zhlédnutí.
Princess Nokia mluví srozumitelným jazykem − narušuje stereotypy o tom, jak má vypadat a jak se má chovat správná žena.
V názvu svého nejslavnějšího tracku sama sebe označuje jako "Tomboy", tedy holku, která nemá potřebu naplňovat patriarchální představy o ženské kráse a klidně se navleče do teplákovky a kšiltovky. Svoje první album naplánovala na letošek a je dost pravděpodobné, že až přijede do České republiky znovu, bude už regulérní hvězdou.
Kromě rapu se festival Creepy Teepee během posledních let výrazně zaměřuje i na nejnovější trendy v klubové elektronické hudbě, která sama prošla výraznou proměnou.
Žánr, vnímaný jako čistě hédonistická a fyzická hudba, nese aktuálně mnoho významů a poselství − pomocí tanečních beatů a zvukových experimentů se dostávají ke slovu lidé, kteří v běžném životě nemají tak výrazný prostor, ať už jde o příslušníky sexuálních menšin nebo třeba o nezápadní imigranty v západních zemích.
Ti všichni prostřednictvím hudby promluví na tanečním parketu v areálu Vitamína v Kutné Hoře.
Klasickou hegemonii bílého techna naruší chilský producent Imaabs z mexického kolektivu Naafi. Producent Violence bude reprezentovat uskupení NON Worldwide, které sdružuje hudebníky s africkými kořeny z celého světa. Asi nejčerstvější a nejambicióznější zvuk pak nabídnou producentky Swan Meat a Coucou Chloe.
Creepy Teepee samozřejmě není žánrově omezený festival a kromě rapu nebo taneční a experimentální elektroniky najdeme v sestavě vystupujících umělců i kytarové kapely. Třeba punkové Priests navazující na feministické hnutí riot grrrls nebo zástupce aktuální severské postpunkové vlny Agent blå.
To nejdůležitější ale mají všichni vystupující společné − antirasistický a antifašistický přístup zabalený do originální hudby. Především díky tomu je Creepy Teepee právem vnímáno jako výjimečná událost nejenom v kontextu České republiky, ale celé Evropy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist