Venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortegová dlouhá léta patřila mezi zastánkyně "chávismu" ve Venezuele. Nijak se netají svým obdivem k někdejšímu prezidentovi země Hugo Chávezovi. K jeho nástupci Nicolási Madurovi ale takovou přízeň nechová. V posledních měsících naopak patří devětapadesátiletá žena mezi jeho hlavní a nejnebezpečnější odpůrce.

Ortegová otevřeně mluví o "státním terorismu", hodlá dostat před soud vojáky i policisty odpovědné za smrt demonstrantů a Madura označuje za diktátora. "Ve Venezuele nevládne právo. Je to policejní stát," tvrdí s tím, že zemi čekají "nejtemnější dny".

Už tento týden se v Caracasu poprvé sejde Ústavodárné shromáždění. Volby do něj však opozice bojkotovala, protože se obává, že je to jen nástroj, který pomůže Madurovi v zemi zavést diktaturu.

Jedním z prvních kroků Ústavodárného shromáždění bude zřejmě i odvolání rebelující generální prokurátorky. Ta ostatně označila vznik shromáždění za "ústavní únos". Napětí mezi ní a prezidentem neustále roste.

Maduro hlasy kritiků, jako je i Ortegová, zřejmě jen tak neumlčí. Opozice zvažuje další kroky. Její možnosti jsou však už do značné míry vyčerpané a aktuálně přemýšlí, jak se proti Madurovi a jeho Ústavodárnému shromáždění postavit. Některé hlasy vyzývají k dlouhotrvajícím demonstracím, jiné pak i k násilí.

Opozice přitom bojuje s časem. Venezuelané jsou už vyčerpáni demonstracemi, které trvají nepřetržitě několik měsíců. Někteří z nich rezignovali, jiní se obávají střetů s bezpečnostními složkami a odvety režimu. Během manifestací již zemřelo přes 120 lidí. "Nyní nastal čas, abychom pokračovali v boji za mír, za svobodné volby," vyzval ve svém projevu Julio Borges, šéf venezuelského parlamentu, který opozice ovládá.

Ostrou reakci zvažuje i sám Maduro. "Skončíme se sabotáží Ústavodárného shromáždění, protože musíme zavést pořádek," řekl Maduro s tím, že opozičním poslancům nechá odebrat imunitu.

Odpůrcům svého režimu pak pohrozil uvězněním. "Někteří z nich skončí ve vězeňské cele. Napíšeme úplně novou stranu historie," varoval prezident.

Venezuelská tajná služba už zadržela dva přední disidenty Leopolda Lópeze a Antonia Ledezmu, kteří kvůli zdravotním potížím pobývali v domácím vězení. "Právě odvedli Leopolda z domu. Nevíme, kde je ani kam ho vezou," uvedla na Twitteru Lópezova žena a kritička režimu Lilian Tintoriová.

Madurovo Ústavodárné shromáždění by mělo zasedat ve stejných prostorách, kde aktuálně sídlí parlament. "Pokud přijdou se zbraněmi, aby se zmocnili paláce, kde nyní s parlamentem zasedáme, tak si najdeme jiné místo," prohlásil Henry Ramos Allup, jeden z nejviditelnějších členů opozice.

Tlak na Madura zvyšuje i mezinárodní společenství. Americká vláda minulý týden schválila nové sankce proti 13 významným zástupcům tamního režimu, a to včetně ministra vnitra, šéfa národní policie nebo také vrchního velitele armády.

Tento týden Washington zašel ještě dál a uvalil sankce na samotného Madura. Ty zakazují americkým podnikům jakékoliv obchodní nebo finanční transakce s prezidentem. Ten se tak dostal na sankčním seznamu do společnosti například syrského prezidenta Bašára al-Asada nebo severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Maduro kroky americké administrativy odmítl a řekl, že americký prezident Trump dělá "největší chybu svého života, když se plete do věcí ve Venezuele".

USA nadále zvažují, že zakážou dovoz ropy z Venezuely. Tím by tamní režim odstřihly od značné části jeho příjmů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist