V logistickém parku developerské společnosti CTP v Humpolci a u hlavního pražského letiště vzniká největší mural art v Česku. Jedná se o velkoplošnou malbu na stěnách formou graffiti, kterou provádějí vítězové soutěže CTP Art Wall pořádanou vizuálním studiem DRAWetc.

Belgický umělec s pseudonymem DZIA na stěny haly u Humpolce na dálnici D1 nanáší malbu inspirovanou faunou a flórou. Následovat bude mural art u pražského letiště, kterou provede druhý vítěz soutěže, český umělec s pseudonymem TRON.

Oba vítězové získali finanční odměnu 100 tisíc korun a dohromady pomalují plochu více než 6500 metrů čtverečních.

Mural art je moderní umělecký proud, kdy výtvarníci pomalují obvykle obří stěnu ve veřejném prostoru. Na rozdíl od běžného graffiti jde ale zpravidla o legální dílo.

Realizace projektu začíná demontáží bannerů a odstraněním základního nátěru. Následuje hloubkové vyčištění povrchu, na který umělci společně s týmem studia DRAWetc. postupně nanesou samotnou kresbu z návrhu. Používají přitom speciální barvy. Dokončení první malby, která začala počátkem měsíce, lze očekávat do poloviny října.

„Chceme našim halám kromě výborných technických standardů dát i společenský rozměr. Věřím, že toto propojení umění a industriálních parků povede ke zvýšení kulturní úrovně a zároveň se stane inspirací ke zkrášlování průmyslových a logistických hal v ČR i v dalších zemích střední a východní Evropy,“ říká Remon Vos, generální ředitel CTP.

Organizátoři soutěže se tímto projektem snaží zpestřit industriální haly, a vylepšit tak jejich pověst. Proti výstavbě průmyslových nemovitostí bojuje řada místních spolků, neziskových organizací i vědců. Hlavním argumentem je, že haly zabírají půdu vhodnou pro zemědělství, hyzdí krajinu a zhoršují podmínky pro vsakování vody. Naopak developeři tvrdí, že průmyslové stavby nezabírají tak významnou plochu a že sklady se staví hlavně kvůli zvyšující se spotřebě obyvatel.

„Tato akce plně koresponduje s naším cílem – ukázat nejen odborné, ale i laické veřejnosti, že průmyslové stavby nejsou jen šedivé kostky za městem,“ říká Bert Hesselink, Senior Director, šéf oddělení Industrial & Logistics ve společnosti CBRE, která je iniciátorem partnera akce, platformy Art of Space.

Logistické a výrobní areály prošly za posledních zhruba 15 let obrovskou proměnou. Týká se jak koncepce samotných areálů, kvality jednotlivých budov a jejich vnitřního prostoru, tak prostředí pro zaměstnance, kteří v průmyslových parcích pracují. Vznikají tu například ubytovny, zelené odpočinkové zóny, jídelny, ale i školky nebo obchody.

Na skladech v Humpolci a Praze vznikne největší velkoplošná malba v Česku