Z vedení sociální demokracie se chce stáhnout Lubomír Zaorálek. Špatný výsledek voleb dopadl i na předsedu komunistů Vojtěcha Filipa, který nebude obhajovat svůj post. A už v úterý se o odchodu rozhodl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Z lídrů "poražených" stran tak zůstává jen Pavel Bělobrádek, jeho rezignaci lidovci odmítli.

Lubomír Zaorálek odpoledne na svém Twitteru informoval, že ve vedení ČSSD skončí. "Nebudu už obhajovat své místo ve vedení strany," napsal dosluhující ministr zahraničních věcí. Ve vedení by se podle něj měly objevit nové tváře. Již v minulosti řekl, že špatný volební výsledek bere na sebe, protože byl volební lídr.

Ani dlouholetý předseda KSČM Vojtěch Filip nebude na mimořádném dubnovém sjezdu strany obhajovat funkci. Novinářům po pátečním zasedání ústředního výboru strany řekl, že případnou podporu bude směřovat k jiným kandidátům. Filip stojí v čele komunistů 12 let. Strana ale ve sněmovních volbách dosáhla svého nejhoršího výsledku, získala jen 7,76 procenta hlasů.

O důvodech volební prohry diskutovali členové širšího vedení strany od 14.00, krátce před 19.30 schůzi ukončili. Dohodli se také, že do lednové prezidentské volby vlastního kandidáta nepostaví.

Naopak Pavel Bělobrádek předsedou KDU-ČSL zůstává. Kvůli špatnému volebnímu výsledku strany nabídl v pátek rezignaci, celostátní konference lidovců ji ale nepřijala. Na tiskové konferenci po jednání nejvyššího lidoveckého orgánu mezi sjezdy řekl, že žádný politik KDU-ČSL nevyslovil zájem stát se novým předsedou.

"Já jsem podle svého slibu dal funkci k dispozici se vší pokorou a s tím, že jsem vzal samozřejmě ten neúspěch, který jsme ve volbách zažili, na sebe. Myslím si, že to je správné. Nakonec jsem dostal poměrně výraznou podporu v tajném hlasování," řekl Bělobrádek. Pro jeho setrvání bylo 56 hlasujících, proti 13, čtyři hlasy byly neplatné.

"Nikdo mě nevyzval přímo, abych odstoupil, a nikdo neřekl, že chce být novým předsedou," řekl Bělobrádek.

Lidovci se v pátek také dohodli, že se v příštím roce neuskuteční mimořádný stranický sjezd, který by mohl změnit vedení strany. Podle Bělobrádka je možné, že se bude konat programová konference KDU-ČSL.

Na dalších jednáních celostátní konference budou také lidovci hlouběji probírat příčiny nynějšího volebního neúspěchu.

Strana získala ve sněmovních volbách 5,8 procenta hlasů a deset poslanců, přišla o čtyři mandáty.

Celostátní konference lidovců také zavázala poslance strany, aby nevstupovali do koalice s hnutím ANO ani nijak nepodpořili menšinovou vládu, a to ani odchodem ze sněmovny při hlasování, kterým by se snížil potřebný počet hlasů pro vyslovení důvěry kabinetu.

"Nevidíme žádný důvod, proč bychom měli podporovat případnou menšinovou vládu. Myslím, že rétorika pana (předsedy ANO Andreje) Babiše neustále pokračuje velmi agresivně vůči ostatním stranám a záleží na něm, jestli si bude dál pěstovat potenciální koaliční partnery, nebo jestli se dostane do nějaké nutnosti být závislý na hlasech radikálů a extremistů, nebo jestli si zničí úplně koaliční potenciál," řekl Bělobrádek.

Před záměrem Andreje Babiše sestavit menšinovou vládu varoval také Zaorálek. "Pokud Babiš zrealizuje svůj plán, jak předestřel v mediích, bude ČR jedinou zemí v Evropě, která bude mít premiéra vydaného ke stíhání," připomíná Zaorálek. Vláda s odborníky je prý jen zástěrka pro "vládu jedné strany". "Odborníci budou loutkami toho, kdo má politickou moc," napsal. "Pokud taková vláda projde při hlasování o důvěře sněmovnou, nebude to menšinová vláda, ale vláda skryté nebo přiznané dohody. ČSSD takovou vládu svými hlasy nepodpoří," uzavřel.

Poslanecký klub ČSSD povede Chvojka

Poslanecký klub ČSSD povede končící ministr pro legislativu a lidská práva Jan Chvojka. Členové frakce ho zvolili v pátek večer na první povolební schůzi v Lidovém domě. Na Twitteru to uvedl místopředseda ČSSD Petr Dolínek.