Humanoidní robot Sofia dostal minulý týden státní občanství Saúdské Arábie. Země se tím chtěla přihlásit ke svému plánu vybudovat supermoderní chytré město plné nejnovějších technologií i dát najevo, že to s přestavbou konzervativní ropné velmoci na moderní ekonomiku myslí vážně.
Zpráva o tom, že robot získal občanská práva i povinnosti, upoutala pozornost a vyvolala řadu debat. Svět robotiky je ale mnohem širší než jen humanoidní robot, který je schopen jednoduché konverzace. Vědci po celém světě učí umělé systémy lidské emoce a gesta, učí je chodit a skákat. Prakticky každý týden se objeví řada nových objevů, které rozšiřují možnosti praktického použití robotiky dál.
Dopředu obor žene to, že robot může být levnější než lidská pracovní síla, zvládne pracovat déle a nepotřebuje přestávky, může být i mnohem lepší a přesnější. Řada oblastí je zatím stále jen v raných stadiích vývoje, obvykle ale stačí jen pár dalších měsíců a robot se může objevit na trhu a plně konkurovat lidem.
Robot dostal občanství, další masírují nebo poráží chirurgy
Robot není robot
Na Turingův test naráží v internetovém prostředí prakticky každý. Stránky se snaží zabránit robotizovaným útokům, a proto musí návštěvník "dokázat", že není robot. Obvykle přepisuje špatně čitelná písmena nebo počítá lehké úkoly. Pro člověka relativně snadné, pro robota prakticky neřešitelné. Vědcům to ale nedá spát. Roky se snaží najít cesty, jak Turingův test obelstít. Posledním pokrokem je algoritmus start-upu Vicarious ze San Franciska. Obecně platí, že takzvaný systém Captcha není dost dobrý, pokud ho umělé systémy dokážou překonat v jednom procentu pokusů. Američané přelstili systémy reCaptcha, BotDetect, Yahoo! i PayPal ve většině případů. Jejich úspěšnost dosahuje 57 až 67 procent. Svůj systém naučili dívat se na svět očima člověka a vnímat věci v souvislostech. Proto je pro něj snazší úkoly rozluštit. Nejde samozřejmě o první takový systém, ty předchozí ale k úspěchu obvykle potřebovaly nastudovat obrovské množství příkladů, na kterých se hrubou silou naučily, jak předstírat, že nejsou robotem.
Kdo potřebuje uklidit psí hovínko?
Prodávat roboty dokáže jen málokdo. Stále více robotických start-upů proto vzdává snahu své roboty prodávat a naopak se snaží nabízet službu, kterou jejich robot zvládne. Pokud umí doručovat balíky, zakládají firmu na jejich doručování. Nový Robot Beetl zase umí jezdit po parku nebo dvorku a hledat psí hovínka. Na trhu zatím ani jako robot, ani jako služba není, experti ale firmě doporučují, aby raději vsadila na nabídku služby, a ne na samotný prodej robota.
Nadpřirozená síla pro člověka
I když se věnuje pozornost samostatným robotům s vlastní umělou inteligencí, stále se rozvíjí i roboti, kteří jen poslouchají instrukce člověka. Mohou mu dodávat nadpřirozené schopnosti. Robot může zvýšit inteligenci, znalosti, intuici i úsudek a zároveň dodá sílu a přesnost. Jednou z takových firem je Sarcos Robotics. Jde často o podobné stroje, jako se objevily na kosmické lodi ve filmu Vetřelci. Stačí si do nich vlézt, práce s těžkými břemeny − například ve skladech − je rázem mnohem jednodušší.
Bezpečnost
Stále více robotů se ovládá přes mobilní telefony. Ty jsou připojené k internetu a často spojené i s dalšími zařízeními v domácnosti. Bezpečnostní rizika jsou tak rok od roku větší. V říjnu o potřebě větší ochrany hovořil šéf výrobce čipů ARM Simon Segars.
Výrobci všech zařízení by měli v podstatě přemýšlet jako kyberzločinci, aby od počátku hledali ve svých systémech bezpečnostní mezery a ty raději včas zaplnili. Podle Segarse už nestačí vytvořit jen bezpečnostní zeď před útoky. Je potřeba, aby celý ekosystém chytrých technologií dokázal s přispěním umělé inteligence aktivně bojovat proti útokům. Propojená zařízení navíc potřebují ochranu před tím, aby se útoky nešířily dál. Nestačí jen obrana před vnějším světem, je třeba i ochrana mezi propojenými zařízeními. Není daleko doba, kdy se hacker (s lehkou nadsázkou) zmocní ledničky a ta se bude snažit přimět domácího robota, aby citlivá data posílal zločincům.
Robot řeže maso i sešívá rány
Ve zdravotnictví je konkurence robotů stále silnější. V říjnu byly prezentovány výsledky pokusu, při kterém robot porazil živého chirurga. Maso řezal mnohem přesněji a výrazně tak snižoval riziko následných komplikací. "Opravdu věřím, že tohle je budoucnost chirurgie," říká Alex Krieger z University of Maryland, který je spoluautorem studie se závěry srovnání chirurgické práce robota a člověka. Roboti už loni ukázali, že umí sešívat rány, a to opět lépe než běžní chirurgové.
Masér do zásuvky
V Singapuru začala masáže dělat Emma. Jde o stroj s robotickou rukou, který nahradí hned dva skutečné maséry. V místnosti jsou vždy dva pacienti, jeden živý masér a Emma. Člověk a robot se u klientů střídají, každý má tak péči i od skutečného člověka s jeho zkušenostmi. Emma v práci navíc vydrží dvě směny. Cena za službu patří v rámci Singapuru k těm levnějším. Obecně se očekává, že boom robotických masérů začne tam, kde je zdravotní péče dražší. Vedle Singapuru tak může jít o USA a západní Evropu.
Robot dostal občanství, další masírují nebo poráží chirurgy
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist