Oficiálně šlo o stávku na podporu práv zaměstnanců, ale katalánští odboráři ji svolali v čase, kdy se část tamních politiků i veřejnosti snaží odtrhnout od Španělska. Demonstranti zablokovali provoz na celé řadě komunikací včetně hlavních tras vedoucích k francouzským hranicím či do Madridu. Úřady hlásily, že doprava v regionu byla ochromena ze 60 procent. A zatímco mnohde nic nenasvědčovalo tomu, že by stávka měla něco společného se současnou krizí, jinde − třeba v Barceloně a některých dalších městech − lidé s transparenty a katalánskými vlajkami žádali propuštění separatistických vůdců z vazby. Ve stejný den španělský Ústavní soud anuloval deklaraci o nezávislosti Katalánska, kterou 27. října schválil regionální parlament.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru