V autosalonu autorizovaného dealera, kde se předvádějí nové modely nejprodávanějších značek, je rušno. Zákazníci vybírají a s obchodními zástupci domlouvají podmínky koupě.

Nic nenasvědčuje tomu, že prodejce, který patří mezi zavedené hráče na trhu, dlouhé měsíce zápolí s finanční správou. Ta firmě zadržuje miliony, které jí měla vrátit jako nadměrný odpočet DPH za vozy vyvezené do zahraničí.

Spolumajitel společnosti, který hovořil s HN pod podmínkou anonymity, se snaží přesvědčit úředníky o tom, že není podvodník a stát neobírá na dani. Bezvýsledně. Zadržované peníze jeho firmě schází.

Není v tom sám. Finanční správa se zaměřila na prodejce aut a některé z nich podezřívá z daňových podvodů. Podle firem ale úředníci nechápou, jak to v branži chodí.

Finanční správě přijde například podezřelé, že obchodníci auta přeprodávají přes několik států. Prodejci se brání, že se jen chovají tržně. Využívají toho, že automobilky určují pro jednotlivé země odlišné ceny. Nakoupí vozy ve státě Evropské unie, kde je jejich cena nižší, a po registraci je přeprodají výhodněji do jiné země. Což je legální.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se