Hlava katolické církve papež František přiletěl v v pondělí na návštěvu Barmy. Náplní jeho cesty má být podle oficiálního vyjádření Vatikánu především hlásat "usmíření, odpuštění a mír". Půjde o dosud největší prověrku papežových diplomatických schopností. V Barmě se chce zastat pronásledované muslimské menšiny Rohingů. Zároveň ho ale spolupracovníci varují, že by to mohlo vyvolat odvetu většinových buddhistů a mocné armády proti křesťanům v zemi.

Po příletu do Rangúnu se papež setkal s šéfem barmské armády, která je obviňována z brutálního tažení proti příslušníkům muslimského menšinového etnika Rohingů na severu země. Podle agentury AFP papežova schůzka s generálem Min Aun Hlainem v rezidenci rangúnského arcibiskupa trvala pouhých 15 minut. "Hovořili o velké odpovědnosti úřadů země v tomto přechodném období," komentoval schůzku, která byla původně plánována na čtvrtek, stručně Vatikán.

Situaci kolem zákroku armády proti Rohingům sledují světová média i politici. Údajně jde o akci proti islamistickým povstalcům a teroristům. Vojenské operace ale provází vraždění, znásilňování a vypalování vesnic. Přes 600 tisíc Rohingů už prchlo do sousedního Bangladéše. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raád Husajn označil vojenské akce za "ukázkovou etnickou čistku."

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se