Statistici potvrdili, že česká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za poslední dva roky. Meziroční růst HDP dosáhl 5 procent, v porovnání s předchozím čtvrtletím to je růst o 0,5 procenta, ukazují data Českého statistického úřadu. Česká ekonomika patří k nejrychleji rostoucím v Evropské unii. Ze zemí, které zatím údaje za třetí kvartál zveřejnily, jsou na tom lépe pouze Litva a Rumunsko. Stejný růst jako Česko měli také Poláci. 

Za posílením růstu ekonomiky stojí silná domácí poptávka. Podobným dílem přispěly jak investice, tak i spotřeba domácností. Rovnoměrně rozložený růst ekonomiky chválí hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. "Snižuje to riziko, že současná hospodářská expanze by měla rychle a citelně zpomalit. Růst české ekonomiky má v současnosti mimořádně silné základy," uvedl Kovanda.  

Investice podniků se na růstu HDP podílely 1,6 procentního bodu. "Podniky se přizpůsobují rostoucí poptávce v situaci, kdy na trhu práce v podstatě není možné najít novou pracovní sílu. Investují tak do výrobních prostředků, které nepotřebují tolik obsluhy a uvolní tak část pracovní síly," uvedl Viktor Ziesel, ekonom Komerční banky. Meziročně byly investice dokonce o 7,5 procenta vyšší. Ziesel zároveň dodává, že se k investicím přidává i veřejný sektor, který čerpá prostředky z evropských fondů.

Obdobně silná byla také spotřeba domácností, která meziročně vzrostla o 4,4 procenta. Lidem umožňuje více utrácet rekordně nízká nezaměstnanost a růst mezd. Podíl lidí bez práce se pohybuje na historickém minimu. V říjnu klesla nezaměstnanost na 3,6 procenta. Aktuálně je v Česku téměř 210 tisíc volných pracovních míst.   

"Impozantní je také stále silně pozitivní dopad zahraničního obchodu, protože v době zesilující tuzemské spotřebitelské i investiční poptávky by se dal čekat spíše opak. Nicméně tempo dovozu i nadále zaostává za výsledky exportu," popisuje Petr Dufek, ekonom ČSOB.

Vývoz rostl o 7,2 procenta a vše nasvědčuje tomu, že exportéři se zatím dobře vyrovnávají s posilující hodnotou koruny, která byla minulý týden nejsilnější od konce intervencí. Poprvé tak prolomila hranici 25,50 koruny za euro.  

Kromě sílící ekonomiky na to měly vliv také nedávné výroky centrálních bankéřů, které naznačují, že na blížícím se prosincovém zasedání by mohlo dojít ke zvyšování úrokových sazeb.   

Centrální banka zvýšila sazby poprvé po téměř deseti letech letos v srpnu ve snaze zkrotit zrychlující inflaci a zchladit ekonomiku, jež vykazuje stále více příznaků přehřívání. Z historicky nejnižší úrovně 0,05 procenta se tehdy základní sazba ČNB, od které se odvíjí cena úvěrů v ekonomice, zvedla na 0,25 procenta. Na začátku listopadu ji pak ČNB zdvojnásobila.

Podle ekonomů vše navíc nasvědčuje tomu, že ekonomika poroste i nadále. "Ve zveřejněných číslech lze marně hledat známky nějakých začínajících problémů v české ekonomice. Její výbornou kondici pravděpodobně ukáže i poslední kvartál roku," upřesňuje Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

Za celý letošní rok očekávají analytici růst ekonomiky okolo 4,5 procenta, byl by tedy největší za posledních 10 let. Podle ekonomů bude příznivý vývoj pokračovat i na začátku příštího roku.

Siemens nabídne čtvrtinu akcií své zdravotnické divize. Mohlo by jít o největší primární úpis na německé burze za 20 let - čtěte ZDE

Nový zákon o ochraně osobních údajů má zpoždění, do května se připravit nestihne. Firmám to přinese komplikace - čtěte ZDE

S prodejem "bublinek" útočíme na rekord, říká šéf Bohemia Sektu. Letos by mohli prodat přes 15 milionů lahví - čtěte ZDE

Finanční správa prohrála další spor o zajišťovací příkazy. Soudy zatím uznaly skoro polovinu stížností firem - čtěte ZDE