Když Andrej Babiš vyhrál v říjnu volby, říkalo se, že jedním z hlavních důvodů jeho úspěchu byla permanentní kampaň, kterou vedl po celé čtyři roky, kdy byl součástí vládní koalice. Dnes je půldruhého měsíce po volbách a šéf vítězného hnutí ANO, jehož má dnes prezident Miloš Zeman oficiálně jmenovat premiérem, už zase vede soustavnou politickou kampaň. A to i v momentech, kdy rádoby věcně poodhaluje plány svého chystaného jednobarevného kabinetu.

Koncentrace moci

Na včerejším setkání lídrů českého exportu například Babiš uvedl, že by rád sloučil Českou exportní banku a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) a postavil je pod patronát ministerstva financí. Na první pohled se to jeví jako racionální krok, protože fungování obou institucí dosud komplikovaly kompetenční spory mezi čtyřmi zřizovatelskými ministerstvy − průmyslu a obchodu, zemědělství, místního rozvoje a financí. Ostatně už loni si na to neúspěšně stěžoval tehdejší člen dozorčích rad ČEB a EGAP Pavel Kysilka.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se