Zákon o EET byl šlendrián od samotného počátku. Na tu podkladovou studii ministerstva financí k zavádění evidence se už asi zapomnělo, ale ta jasně dosvědčovala, že největší daňové úniky jsou u obchodu a opravy motorových vozidel, v dopravě a pak také ve stavebnictví. A až hodně za tím v pohostinství a ubytování.

Andrej Babiš nikdy nevysvětlil, proč chce začít zátahem na hotely a restaurace a až postupně se propracovat k řemeslníkům, se kterými se Češi tak rádi dohodnou na lakování oken či výměně parket bez účasti státu.

K tomu se přidalo naprosto diletantské rozfázování EET přes sněmovní volby. To i ti Chorvaté věděli, že nájezd tamní fiskalizace se musí stihnout za šest měsíců, aby se do toho nedostalo příliš politikaření.

Je otázkou, zda Ústavní soud udělal dobře, že zrušil, respektive odložil na neurčito, jen poslední dvě vlny. Navrhující poslanci rozhodně nic takového nechtěli, chtěli všechno, nebo nic. A soudci tak jen vytvořili zrušením jedné nerovnosti nerovnosti další − na jednu stranu eviduje většina podnikatelů, 300 tisíc má ale zatím pardon, a to včetně těch profesí, kde jsou prokazatelně největší úniky.

Neviňme ale soudce, za to může ministerstvo financí a vláda sama, že prosadila tak špatně napsaný zákon. Vrcholem zpupnosti pak byl přístup k evidenci jako ke kobercovému náletu. Symbolem se staly kartové platby, kde je prokazatelná elektronická stopa, ale líný berňák chtěl mít pěkně celou analytiku pohromadě, takže se nesmyslně musely začít evidovat i platby kartou.

Že Česko nějakou formu státního sledování plateb potřebuje, o tom není sporu. Ale záleží na formě − zda plní cíl a zda náklady nepřevyšují výnosy. Proto třeba sousednímu Rakousku stačilo, aby podnikatelům nakázalo pokladny, které nejsou neustále on-line a evidence platí jen pro roční obrat v přepočtu nad 400 tisíc korun. I tam napadli podnikatelé zákon u Ústavního soudu. Ale neuspěli, protože soudci řekli, že je přiměřený a plní dobře cíle.

V Česku soudci neměli u zfušovaného zákona na vybranou. Výsledkem je bohužel země rovného a rovnějšího podnikání.

Související