"Pokud Emirates nekoupí více A380, nebudeme mít jinou možnost než program zastavit." Včerejší prohlášení šéfa prodeje Airbusu Johna Leahyho vyrazilo dech svojí otevřeností. Poprvé sám výrobce připouští, že prestižní projekt největšího dopravního letadla světa, do něhož již investoval hodně přes dvacet miliard eur, opravdu může být na odpis. I když, jak připomíná agentura Bloomberg, náhlá upřímnost může být dána i tím, že Leahy letos odchází do důchodu. Jisté ale je, že Airbus hraje vabank. Na Emirates, největšího odběratele A380, který se na konci roku neodhodlal k novým objednávkám, tlačí tak nevybíravě, až tím může odradit jiné zájemce a současně poškozuje svoji pověst. Vedle toho je každoročně očekávaná zpráva o tom, zda je jedničkou trhu s letadly Airbus, nebo Boeing (pro pořádek: soutěž na dodané stroje Američané loni vyhráli v poměru 763 : 718, v získaných objednávkách vede evropská firma), vlastně vedlejší.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru