Ve věku 96 let zemřel Arkadij Vajspapir, poslední známý člověk, který přežil pobyt v nacistickém vyhlazovacím táboře Sobibor na východě Polska. Informoval o tom dnes berlínský památník zavražděných evropských Židů s tím, že Vajspapir zemřel už 11. ledna v Kyjevě.

Vajspapira zajali Němci, když sloužil v Rudé armádě a v roce 1943 ho transportovali do Sobiboru v okupovaném Polsku, protože byl Žid. Byl jedním z mála vězněných, kteří unikli bezprostřední smrti v plynové komoře a místo toho byl poslán na práci.

V říjnu 1943 vězni v Sobiboru zorganizovali povstání proti dozorcům a kolem desítky jich se jim podařilo zabít. Vajspapir byl jedním z osmi organizátorů akce, na jejímž konci se podařilo uprchnout přibližně polovině z 600 vězňů. Stovka z nich byla dopadena téměř okamžitě a z dalších 200, kterým se podařilo utéct dál, jich válku přežilo jen 47, včetně Vajspapira.

Po povstání nacisté zbývající vězně postříleli a tábor srovnali se zemí. Od března 1942 do října 1943 bylo v Sobiboru zabito 167.000 lidí, až na výjimky Židů.

Vajspapir, který se narodil na jižní Ukrajině, přišel za okupace o celou rodinu. Po válce se oženil a měl dva syny. Žil a pracoval na východě Ukrajiny. V roce 1994 odešel do důchodu a přestěhoval se do Kyjeva.

Památku obětí holocaustu si v pondělí připoměli Putin a Netanjahu

Svět si v těchto dnech připomíná oběti holocaustu. Při té příležitosti se v moskevském Židovském muzeu setkali ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Židé ohromně přispěli k vítězství nad nacismem," řekl Putin na začátku jednání Netanjahuovi.

Prezident také poukázal na paralelu mezi antisemitismem a "rusofóbií" a "protiruskou hysterií" ve Spojených státech a na Západě vůbec. "Odmítání antisemitismu a jakýchkoliv projevů xenofobie a záště mezi národy sbližují Rusko a Izrael," prohlásil Putin a dodal, že je třeba rázně skoncovat s pokusy popírat holokaust či rozhodující podíl Sovětského svazu na porážce nacistického Německa. "Nikdy nezapomeneme na roli, kterou sehrála sovětská armáda v tomto vítězství," ujistil host.

Oba státníci položili základní kámen památníku hnutí odporu v nacistických koncentračních táborech a ghettech. Prohlédli si také výstavu věnovanou povstání vězňů ve vyhlazovacím táboře Sobibor.