Do konce letošního roku chce ministryně financí v demisi Alena Schillerová zrušit takzvanou superhrubou mzdu. Daně by se měly počítat ze mzdy hrubé, navíc novou sazbou. To by znamenalo snížení daně ze mzdy o více než jeden procentní bod. Změna by tak měla přijít ještě před přijetím nového daňového zákona, který resort chystá.

"Superhrubou mzdu určitě zrušíme. Je to opravdu zbytečná věc, bavíme se o tom dlouho, takže ji chceme zrušit do novely roku 2019," uvedla v rozhovoru pro Hospodářské noviny ministryně Schillerová.

V současné době zaměstnanci platí 15procentní sazbu z takzvané superhrubé mzdy, což je hrubá mzda zvýšená o 34 procent. Navýšení tvoří odvody zaměstnavatele: pětadvacet procent na sociální a devět na zdravotní pojištění.

19 procent

bude od příštího roku sazba na výpočet daně z příjmu fyzických osob. Bude se však počítat z hrubé mzdy, výsledná daň tak klesne.

Schillerová hodlá nově zavést devatenáctiprocentní sazbu z hrubé mzdy, tedy z částky, kterou vidí zaměstnanec na výplatní pásce. To obnáší snížení daně o 1,1 procentního bodu. Zaměstnanec, který má hrubou mzdu 25 tisíc měsíčně, tak po změně odvede na dani o 275 korun méně.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se