Debata o sexuálním obtěžování a zneužívání postavení, kterou rozproudila celosvětová kampaň vedená pod hashtagem #MeToo, se nevyhne ani nadcházejícímu filmovému festivalu Berlinale. Pořadatelé chtějí tématu věnovat několik diskusí, a dokonce kvůli němu do programu nezařadili několik snímků, oznámil šéf přehlídky Dieter Kosslick.

"Jde o méně než pět filmů. Na jejich tvorbě se podíleli lidé, kteří sami přiznali, že jsou součástí problému," uvedl Kosslick, jehož festival pravidelně uvádí okolo 400 snímků.

Jaké konkrétní tituly Berlinale vyřadilo z programu, ale neupřesnil.

Diskuse o sexuálním násilí nabrala na síle loni, kdy mnoho hereček obvinilo známého amerického producenta Harveyho Weinsteina, že je obtěžoval a dožadoval se sexu.

V dalších měsících obviněním ze sexuálního obtěžování čelili též herci Dustin Hoffman, Kevin Spacey nebo komik Louis C.K. V Německu skandál zasáhl režiséra Dietera Wedela.

Množství afér překvapilo i devětašedesátiletého šéfa Berlinale. "Nemyslel jsem si, že to má takové rozměry," připustil Kosslick. "Je to ve všech zemích. Nejedná se jen o debatu o sexismu a zneužívání. Je to debata o moci muže nad ženou v dějinách," míní.

"Jsem si docela jistý, že po této diskusi nebude svět v této otázce jako dřív," podotkl Kosslick, podle nějž by debata mohla urychlit zrovnoprávnění mužů a žen.

Dieter Kosslick počítá s tím, že téma bude jedním z nejvýraznějších i na letošním Berlinale, které se uskuteční od 15. do 25. února. "Mohu vás ujistit, že během Berlinale bude hrát roli," řekl.

Nelze ani vyloučit, že se bude debatovat o tvůrcích filmů, které berlínská přehlídka promítne. "Musíme počkat, co se přihodí. Doufám, že se toho nestane moc u filmů, které jsou součástí programu," poznamenal.

Posuzování toho, jaké snímky promítat, podle Dietera Kosslicka přerůstá v obecnější debatu, zda lze oddělit umění od autora − tedy jestli lze dílo vnímat pozitivně a ukazovat veřejnosti, i když je zřejmé, že jeho tvůrce například porušil zákon.

Berlinale už v minulosti podobnou situaci řešilo, když rozhodovalo, zda promítat snímek režiséra Romana Polanského. Ten je v USA obviněn ze znásilnění třináctileté dívky.

Dieter Kosslick na věc nemá definitivní názor. Tíhne ale k tomu, že není možné "polovinu všech děl vymazat, protože lidé, kteří je vytvořili, spáchali zločin".

Zároveň podotýká, že jde vždy o subjektivní rozhodnutí v konkrétním případu. "Zřejmě to zcela vyřešit nepůjde nikdy," dodává.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist