Předsedu představenstva mocné čínské investiční společnosti CEFC China Energy Jie Ťien-minga vyšetřují čínské úřady kvůli údajným finančním podvodům. Vedení a každodenní provoz společnosti převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. S odvoláním na dva informované zdroje to v pátek uvedl čínský list South China Morning Post. Mluvčí CEFC China Energy podle agentury Reuters tvrdí, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

Český zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík HN v pátek řekl, že agentura Reuters se podle něj odkazuje na pouze na jeden hongkongský deník. "Bez neúcty, to přece není relevantní zdroj. Firma to kategoricky popírá. Máme dnes v Číně náš tým na pracovní poradě, nikdo je nepřevzal a firma normálně funguje," řekl Tvrdík.

Tvrdík, který je mimo jiné také v čele fotbalové Slavie, se však vyhýbá odpovědi na to, zda byl před časem předseda představenstva CEFC Jie zadržena zda je vyšetřován. "Já nespolupracuji s panem Jie, ve Slavii je předseda dozorčí rady Chan Chauto a ten má jako prezident CEFC China na starosti evropské projekty. Pan Jie nebyl ani na 125. výročí Slavie na začátku prosince," dodal Tvrdík.

Jie je také poradcem českého prezidenta Miloše Zemana pro "ekonomické záležitosti a záležitosti Čínské lidové republiky". Ve čtvrtek byla na Pražském hradě čínská velvyslankyně Ma Keqing. Setkala se s kancléřem Vratislavem Mynářem, který se vyptával na vyšetřování Zemanova poradce Jie Ťien-minga. "Paní velvyslankyně při včerejším setkání s panem kancléřem spekulace o zatčení nepotvrdila," napsal redakci v pátek prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Jie Ťien-ming tak zůstane stále prezidentovým poradcem. „Je třeba vyčkat vyjasnění situace,“ dodal.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se