Na vyjednávání ANO a ČSSD o jejich menšinové vládě podporované komunisty zbývají už jen necelé dva týdny. Na sjezdu ČSSD, který se koná 7. dubna, musí šéf strany Jan Hamáček prezentovat, jaké ústupky u ANO vybojoval. A těch je zatím minimum.

Hamáček chce proto na Andreje Babiše (ANO) začít tlačit s pomocí komunistů. V úterý se sešel s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a předal mu seznam deseti bodů, na kterých se sociální demokraté neshodnou s ANO, ale mohli by se na nich shodnout s KSČM.

"Jde o priority, kde vidíme shodu a průnik levicových programů ČSSD a KSČM, a tudíž i prostor pro jejich společné prosazování ve vyjednávání o nové vládě s hnutím ANO. Teď čekáme na stanovisko KSČM," řekl po schůzce Hamáček.

Body, které chce ČSSD prosadit s pomocí komunistů

- Obecné ustanovení o zákazu privatizace veřejných služeb a společností se státní účastí (ČD, Letiště, Budvar, Lesy ČR apod.)

- Zrušení karenční doby k 1. 1. 2019, podmíněno 60 procenty vyměřovacího základu v prvních dnech

- Zálohované výživné

- Zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc Kč

- Garance nezvyšování spoluúčasti pacientů

- Státem garantovaná dostupná zdravotní péče

- Zavedení tzv. bankovní daně

- Dědická daň

- Zavedení sdíleného pracovního místa

- Deklarace trvalého řešení hospodářsky problémových regionů napříč jednotlivými resorty

Jedním z deseti bodů je například zrušení karenční doby, tedy pravidla, že za první tři dny nemoci nedostává zaměstnanec žádné peníze ani od firmy, ani od státu. ČSSD přitom trvá na 60procentní náhradě mzdy v prvních dnech nemoci, ANO dává přednost 30procentní náhradě.

Na úterní jednání s ANO půjdou sociální demokraté s tím, že 60 procent je "nepodkročitelná hranice", uvedl Hamáček.

Proplácení prvních tří dnů nemoci prý pokládá za test důvěry. "Pokud by test důvěry selhal, kladu si otázku, zda je možné v jednání o spolupráci pokračovat," uvedl.

Hamáček připomněl, že předloha ČSSD, která předpokládá 60procentní náhradu, získala podporu vlády ANO i jejího předsedy Babiše.

Mluvilo se podle něj jen o drobných změnách. Nyní ANO přichází se zásadnějšími úpravami, změna postoje hnutí sociální demokraty překvapila, dodal.

Na seznamu je také zákaz privatizace veřejných služeb a společností se státní účastí, zálohované výživné, zvýšení rodičovského příspěvku na 300 000 korun či garance nezvyšování spoluúčasti pacientů.

ČSSD na seznam zařadila i bankovní a dědickou daň, zavedení sdíleného pracovního místa a "deklaraci trvalého řešení hospodářsky problémových regionů napříč resorty".

Kromě daní či sociální oblasti se ANO a ČSSD zatím rozcházejí i v pohledu na to, kolik ministerstev by menší partner měl ve vládě obsadit. Sociální demokraté usilují o pět křesel včetně těch, která mají souvislost s Babišovými kauzami (vnitro, spravedlnost, finance), ANO nabízí čtyři.

Usnesení schválené únorovým sjezdem ČSSD navíc s odkazem na Babišovo trestní stíhání vyzývá ANO, aby do vlády nenominovalo stíhané politiky. Označuje to za zásadní překážku.

Babiš začíná ustupovat, tvrdí Zimola

Postup vyjednávání o vládě

Expertní vyjednávací týmy ČSSD a ANO porovnaly programy obou stran.

Týmy se shodly na tom, že kromě proplácení prvních tří dnů nemocenské chtějí jejich zákonodárci dál tlačit na růst minimální mzdy, zajistit víceleté financování sociálních služeb nebo zvýšit podíl peněz, které jdou z daní z minerálních olejů na opravy silnic druhé a třetí třídy.

Také by se neměla zvyšovat spoluúčast pacientů ve zdravotnictví.

O sporných bodech programů bude vyjednávat vedení ČSSD a hnutí ANO v úterý.

Na to, aby předsedové Jan Hamáček a Andrej Babiš našli kompromisy, mají čas necelé dva týdny do dubnového sjezdu ČSSD v Hradci Králové. Jenže členská základna strany není příliš nakloněna vládě s trestně stíhaným premiérem a oba čelní představitelé strany, Hamáček a místopředseda Jiří Zimola, budou muset kolegům na sjezdu představit atraktivní nabídku, pokud do vlády chtějí. A Babiš jim bude muset začít ustupovat, jestli o vládu stojí.

Případný návrat do Strakovy akademie navíc bude muset v připravovaném vnitrostranickém referendu přijmout většina sociálních demokratů.

Prosadit změny, se kterými ANO nesouhlasí, nebude snadné. Místopředseda ČSSD Jiří Zimola už před několika dny Babiše varoval, že pokud bude všechny jejich požadavky opakovaně odmítat, tak z jednání odejde.

Přesto mají sociální demokraté šanci prosadit některé své plány. Přístup Babiše se v poslední době mění.

Hned po volbách politici popisovali schůzky s ním následovně: šéf ANO poměrně často vyřizoval jiné záležitosti na mobilu a hovořil za něj předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

"Tehdy mi to připadalo, jako by si nás zvali na výslech," popsal diskuse z podzimu šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura s tím, že tak ANO hledalo spojence, který pro něj bude "politicky nejlacinější".

Při schůzkách se sociálními demokraty je podle místopředsedy Zimoly premiér aktivní a začíná ustupovat. Občas si sice vyřídí SMS zprávu, ale debat se účastní a nemluví za něj kolegové.

"Je hodně tvrdý vyjednavač. Je vidět, že přišel z byznysu, ale už se stačil adaptovat na politické prostředí," říká Zimola s tím, že nyní přijdou klíčové okamžiky dosavadního vyjednávání, protože přichází čas, kdy se budou hledat kompromisy.

"U pana Babiše platí, že jeden den řekne, že nám nic nedá, a druhý to nemusí platit.

Je sice tvrdý obchodník, ale uvědomuje si, že pokud chce stabilní vládu, bude muset něco dát, a už to dává," dodal místopředseda ČSSD.