Válka v Sýrii v této chvíli už nepatří mezi ty, ve kterých by měli bojovat Američané. Prezident USA Donald Trump přednesl svůj názor na mítinku svých stoupenců v Ohiu. Vůbec poprvé se zmínil o tom, že by se Spojené státy ze Sýrie stáhly. "Zametli jsme s Islámským státem. A brzy ze Sýrie odejdeme. Ať se o ni teď starají jiní," řekl prezident.

Američané mají v Sýrii zhruba dva tisíce vojáků a jejich letectvo podporovalo jednotky nazvané Syrské demokratické síly. Kontrolují severovýchod země a tvoří je převážně kurdští bojovníci. Trump vysílá jasný signál, že Trumpova administrativa se s Ruskem nehodlá o Sýrii přetahovat. Válka vzala po vstupu Rusů na straně režimu prezidenta Bašára Asada v říjnu 2015 zásadní obrat. Režim dobývá jednu baštu povstalců za druhou, tento týden padla východní Ghúta. Poslední území rebelů, ze kterého mohli ohrožovat metropoli Damašek.

Zbývá vám ještě 30 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se