Do Česka by mohlo v příštích letech přitéct z evropských fondů zhruba 18 miliard eur, tedy přes 460 miliard korun. Navrhla to Evropská komise. Jde o peníze, které by Česko mohlo získat z příštího evropského rozpočtu pro léta 2021 až 2027. Komise tak "přiklepla" o necelou čtvrtinu méně, než kolik můžou Češi vyčerpat ze současného rozpočtu, platného do roku 2020.

18 miliard

eur, tedy přes 460 miliard korun, by mělo Česko podle návrhu Bruselu dostat na dotacích z evropského rozpočtu. Jde o peníze na roky 2021 až 2027. Při započtení předpokládané inflace částka přesáhne 20 miliard eur.

"Je jasné, že vzhledem k našemu velmi pozitivnímu hospodářskému výkonu, který trvá už několik let, dostaneme z evropských fondů méně peněz než dřív," řekl HN český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař. Evropské fondy slouží hlavně k podpoře chudších států a regionů v rámci unie.

Ke schválení nového rozpočtu je nutný souhlas všech zemí Evropské unie a také Evropského parlamentu. Česko si tak ještě může vyjednat více, než kolik mu navrhl přidělit Brusel. Jeho návrh taky nezahrnuje peníze pro české zemědělce, což nejspíš budou jednotky miliard eur. Výši dotací na zemědělství komise navrhne v pátek.

Evropské fondy dnes

Miliardy z Bruselu

◼ Z Evropských strukturálních a investičních fondů může Česko v letech 2014 až 2020 získat až 24 miliard eur, tedy přes 600 mi­liard korun.
◼ Nejdůležitější je Evropský fond pro regionální rozvoj a Fond soudržnosti. Dotace z nich Česko používá na stavby a opravy silnic a dálnic, ochranu životního prostředí nebo na rekonstrukci památek.

Korupce? Jen výjimečně

◼ Často se mluví o tom, že dotace jsou v Česku masivně zneužívány. Míra chybovosti u nich ale ve skutečnosti podle kontrolorů z Evropského účetního dvora dosahuje jen nízké jednotky procent. Chyba přitom ve většině případů neznamená, že se stal vědomý podvod.
◼ Ještě mnohem větší přínos než z evropských dotací má Česko z faktu, že jako člen Evropské unie je také členem jednotného evropského trhu. České firmy proto mají přístup k půlmiliardě evropských zákazníků. Do zemí unie směřuje skoro 85 procent veškerého českého vývozu.

Bez dotací to neumíme

◼ Česko z evropských dotací pokrývá více než 40 procent veškerých veřejných investic, jako jsou například zmiňované stavby a opravy silnic. Po jejich úbytku tak bude muset přemýšlet, čím je nahradí.
◼ Je to přitom možné už teď – vedle národních dotací v evropském rozpočtu existují i programy, které rozdělují podporu podle toho, kdo je schopen předložit kvalitní projekt. Jednotlivé evropské země tedy o tyto peníze soutěží mezi sebou. Česko v tom ale, na rozdíl například od Litevců, selhává.

Kromě toho, že Česko bohatne, je dalším důvodem pro snižování eurodotací to, že Brusel chce jejich část přesunout na jiné účely. V novém rozpočtu navrhuje dát mnohem větší důraz například na zvládnutí migrace. "Chceme víc investovat do oblastí, kde žádná země unie nemůže jednat osamoceně nebo kde je efektivnější, abychom konali společně," prohlásil eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger. Česko boj s migrací jako jednu z priorit unie jednoznačně podporuje.

České regiony už jsou většinou bohatší než třeba nejchudší oblasti Itálie, Řecka a dalších jihoevropských zemí. Evropská komise tak chce část dotací přesměrovat právě na jih unie, který trápí vysoká nezaměstnanost mladých nebo náklady spojené s pobytem velkého počtu žadatelů o azyl. Největší část podpory půjde ale i nadále do bývalých komunistických zemí.

Zbývá vám ještě 30 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.