Ekonomie by ráda byla vnímána jako exaktní věda, ale u veřejnosti tu pověst nemá. Natož u politiků. Ti si z receptů nabízených širokou škálou ekonomických směrů vybírají typicky to nejprůchodnější a krátkodobě nejpopulárnější, bez velkého ohledu na dlouhodobé dopady.

Některé základní pravdy, srovnatelné třeba s malou násobilkou, však byly už desetiletí považovány za tak zjevné, že se je ve standardních zemích nikdo ani nepokoušel zpochybnit. Už proto, aby se nezesměšnil. Zdá se ale, že zábrany padají a iracionální recepty jsou čím dál populárnější. Přitom nejde jen o extrémy typu Venezuela či Severní Korea, které se od tržní ekonomiky se všemi jejími výhodami a nevýhodami odřízly vědomě.

Úroky vzhůru nohama

Při pohledu zdálky vypadalo Turecko dlouho jako kandidát na dalšího ekonomického tygra. Hospodářství roky rostlo slušným tempem a nové bohatství bylo znát ve městech i na venkově. Zásluhy si za to připisuje prezident Erdogan, který z pozice premiéra a poslední roky jako hlava státu vládne čím dál tvrdší rukou už 15 let.

Boom přilákal řadu investorů, pro něž měla istanbulská burza řadu lákadel. Inflace v zemi byla vyšší než ve vyspělých zemích, ale většinou dosahovala jen jednociferných hodnot. Excesy z konce sedmdesátých a z první poloviny 90. let, kdy vláda s očekávatelným výsledkem tlačila na centrální banku, aby monetizovala (v podstatě zrušila) velkou část státního dluhu, a inflace následně vyskočila nad sto procent, byly zapomenuty.

Jenže autoritativní vláda není levná. Turecko provádí řadu nákladných politik (zvýšilo třeba dotace zemědělcům nad úroveň běžnou v EU), vede za hranicemi a vlastně i uvnitř země nákladná vojenská tažení a dost také ukousne korupce. Pak stačí, aby růst ochabl (letos má dosáhnout jen 2,5 procenta a v roce 2019 ještě klesne), a pro autoritativní vůdce má problém. Zvlášť když jsou volby na dohled.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru