Mnohamiliardové požadavky ministrů na navýšení rozpočtu na příští rok byly důvodem, proč se ve středu vláda scházela dvakrát. Po běžném ranním zasedání následovalo ještě večerní setkání, kde si ministři v demisi vyjasňovali, jak se do plánovaného schodku 50 miliard vejít s dalšími 130 miliardami. Tolik činí součet žádostí ministrů na navýšení rozpočtu.

"Měli jsme dneska dvě jednání vlády, tohle večerní trvalo 2 hodiny 40 minut a bylo k rozpočtu," uvedl večer na Twitteru premiér v demisi Andrej Babiš. O jednání se vyjádřil, že "to byl boj".

Ministryně financí v demisi Alena Schillerová uvedla, že večerní setkání bylo nutné. "Bylo náročné, navíc po celodenním pracovním programu. Ale neměli jsme jindy čas a já musím podle rozpočtových pravidel odeslat prvotní návrh rozpočtu do konce května na vládu, takže jsem měla čas jen do dnešního dne," řekla Schillerová.

Ministryně potvrdila, že požadavky ministrů na navýšení rozpočtu jejich resortů byly očekávatelné. Vyplývalo to už z předchozích jednání i na úrovni náměstků. 

Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že jednání bylo poměrně drsné. "Abychom pokryli růst důchodů či platů, peníze pro školství a další výdaje, je zřejmé, že se budeme snažit dál snižovat provozní výdaje ministerstev - byť máme výrazný nárůst daňových příjmů," řekl. Podle něj je zřejmé, že se premiér i ministryně financí upnou právě na provozní náklady, aby mohli splnit miliardové sliby, které v posledních měsících premiér v demisi vyslovil. "Budeme muset hledat další rezervy. Já si myslel, že už jsem udělal maximum, ale musím hledat dál," dodal Brabec. 

Také ministr zahraničí Martin Stropnický uvedl, že jednání nebylo jednoduché. "Hodně jsme hledali možnosti, jak podpořit investice," řekl. 

Detailní jednání o jednotlivých kapitolách ministerstev budou pokračovat v průběhu léta. Například právě resort zahraničí zatím neví, zdali se najdou peníze na potřebné investice. "Kdyby se peníze nepodařilo najít, tak se holt resorty budou muset podívat na to, jestli nemají nějakou 'vatu' ve svých nákladech. U mě bychom potřebovali navýšení o 800 milionů až 1,12 miliardy korun, ale co z toho skutečně dostaneme, to se teprve uvidí," uvedl Stropnický s tím, že peníze potřebuje na navýšení peněz do mzdové oblasti a také na opravu různých objektů.

Ostatní ministři už tak sdílní nebyli. "Ne, nebudu k rozpočtu vůbec nic říkat, dokud první nevystoupí k rozpočtu pan premiér," řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Tiskový odbor ministerstva financí také nechtěl jednání o požadavcích ministrů komentovat a odkázal na páteční tiskovou konferenci na toto téma. 

Zatím tak jsou nároky jednotlivých resortů tajné, ministerstvo financí pouze potvrdilo, že plánovaný schodek přesahují o 130 miliard. Přestože jsou přemrštěné požadavky ministrů každoročním koloritem při sestavování rozpočtu, letošek se vymyká tím, jak je celková částka vysoká a že o ni žádají ministři v demisi, kteří nemají důvěru sněmovny. 

Před uvedeným postupem varuje i Národní rozpočtová rada. Úřad, který začal fungovat letos v lednu, dohlíží na to, aby Česko nepřekročilo únosnou mez zadlužení. Rada už před časem zaslala kabinetu vzkaz, že nemá plánovat státní výdaje až na samé hranice možností, byť se země právě nachází v době hospodářského růstu. "Doporučili jsme vládě, aby stanovila skutečné výdaje nižší, než je maximum dané závaznými výdajovými rámci. Celkové požadavky jednotlivých ministerstev pro rok 2019 jdou však v tuto chvíli naopak vysoko nad tento rámec," řekl pro Hospodářské noviny mluvčí Úřadu Národní rozpočtové rady Janis Aliapulios.

Návrh státního rozpočtu na příští rok navyšuje příjmy a výdaje rozpočtu zhruba o 103 miliard korun, řekl Babiš po čtvrteční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

Letošní rozpočet počítá s příjmy 1,32 bilionu korun a výdaji 1,37 bilionu korun. Schodek by tak měl být 50 miliard korun. Stejný schodek plánuje MF podle dosavadních informací i pro příští rok.

"Rozpočet navyšuje příjmy a výdaje téměř o 103 miliard korun a důraz je kladen na důchody, školství, zdravotnictví a investice," uvedl Babiš.

Podle schválené rozpočtové strategie by měly být výdajové rámce státního rozpočtu a státních fondů v roce 2019 maximálně 1,496 bilionu korun. Daňové příjmy včetně příspěvku na sociální zabezpečení by podle strategie měly stoupnout z letošních plánovaných 1,250 bilionu korun na 1,306 bilionu příští rok.