Příznivá ekonomická situace v Česku přeje fúzím a akvizicím. Dříve než zájemce o koupi firmy získá detailní přehled jejích finančních toků, většinou jej zajímá ukazatel EBITDA, tedy provozní zisk před odečtením odpisů. Ten je v branži oblíbeným nástrojem pro určení kupní ceny. K ní se velmi zjednodušeně dojde vynásobením EBITDA násobkem běžným v daném odvětví a následným odečtením dluhů a přičtením peněz v hotovosti a na účtech.

"Často se prvotní oceňování firem dělá tak, že se například řekne: Je to plus minus šesti- až osminásobek EBITDA," říká Dušan Ševc, partner Deloitte ČR. Pro firmy, které účtují podle mezinárodních standardů, se ale tento ukazatel začne od příštího roku počítat jinak. Změny se týkají hlavně společností z mezinárodních holdingů nebo těch, s jejichž dluhopisy či akciemi je možné veřejně obchodovat.

V současnosti se pronajímané prostory či auta na operativní leasing vůbec nezahrnují do majetku firmy. Velkou změnou bude, že se podle mezinárodních pravidel začnou nově počítat mezi aktiva, takže se budou odepisovat. Tím se zvýší EBITDA, protože odpisy ji na rozdíl od současného stavu nebudou snižovat. Jelikož se hodnota firmy reálně nezmění, povede to ke snížení zavedených násobků.

U některých firem se výše "nové" EBITDA může lišit až o desítky procent. "Setkal jsem se například s IT firmou, u které by podle nových pravidel vyšla na dvojnásobek," říká Pavel Piskáček, manažer v oddělení finančního poradenství Deloitte ČR.

Odborníci se shodují, že se tento ukazatel stává pro podnikatele modlou, či dokonce posedlostí. "Má tu krásu, že je na první pohled jednoduchý," vysvětluje Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic EY ČR. Podle tohoto ukazatele si tuzemští byznysmeni napříč obory rádi porovnávají výhodnost svých nákupů a prodejů. Když se před dvěma lety byznysmenům Tomáši Němcovi a Oldřichu Šlemrovi podařilo prodat svůj gumárenský ČGS Holding švédské skupině Trelleborg za v oboru rekordní zhruba 11násobek EBITDA, zvedla se tím laťka pro všechny.

Kvůli novým pravidlům ale mohou od příštího roku majitelé firem zapomenout na násobky, na jaké byli při nákupech či prodejích dosud zvyklí. A změny v účetních standardech mohou u akvizic při určování výše prvotní nabídky načas způsobit na trzích nejasnosti. "Když napíšete číslo na papír, tak se vám z něho špatně ustupuje," říká Piskáček. Nová čísla budou s těmi starými těžko porovnatelná. "Dá se očekávat, že v prvních letech po zavedení může dojít ke zmatkům," dodává Pavel Dolák, ředitel KPMG ČR.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Ve kterých oborech se nová pravidla nejvíce projeví.
  • Jaký problém nový výpočet EBITDA přinese bankám.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se