Vozítko Curiosity, pohybující se na Marsu, našlo organickou hmotu, oznámila NASA v živém přenosu. Jedná se tak o průlom, o nějž se lidstvo pomocí sond vyslaných k Marsu snaží už minimálně půl století. Vědcům se ve vzorcích půdy z Marsu odebrané roverem podařilo nalézt větší molekuly složené z uhlíku a kyslíku.

Přítomnost organické hmoty, základního stavebního kamene života, už vědci tušili dříve, všechny předchozí nálezy ale byly příliš jednoduchými molekulami, aby mohly být spojené se životem. Objev látek dimethylsulfidu nebo methanthiolu znamená, že na Marsu mohl být život. Tyto látky jsou jakýmsi podpisem větších organických molekul, které mohou být přímo produktem života.

Nález se vozítku podařil ve skalním podloží starém 3,5 miliardy let, konkrétně v Galeově kráteru. Předpokládá se, že právě tam bylo kdysi mělké jezero.

Život na Marsu je možný. Americká sonda Curiosity našla na rudé planetě chemické složeniny, které jsou základní podmínkou pro vznik života.

Látky ale mohly na povrch Marsu dopravit i komety. Nejde tedy o důkaz, že na Marsu je či byl život. Objev znamená ale zásadní důkaz, že v některých oblastech Marsu panovaly podmínky, jež mohly vznik života umožnit. 

Na Marsu i Zemi tak mohly existovat obdobné podmínky pro vznik života. "Těmito novými důkazy nám Mars říká, že se máme držet kurzu a pokračovat v hledání života. Jsem si jistý, že budoucí mise odhalí další dechberoucí objevy," říká odborník Thomas Zurbuchen z NASA.

Nový poznatek zároveň ovlivní plánování budoucích misí k rudé planetě. K dalšímu výzkumu je nutné dostat se hlouběji pod povrch. Kvůli slabé atmosféře je na Marsu poměrně silná radiace, která organické molekuly ničí. Už v roce 2020 proto vyrazí k sousední planetě rover v rámci mise ExoMars, který bude schopen vrtat až do hloubky dvou metrů.

Přelomový objev týkající se činnosti vozítka Curiosity byl zveřejněn v jedné ze dvou studií v prestižním časopise Science. Druhá studie se zabývá zvláštním kolísáním množství methanu na planetě. Vědci nevylučují, že změny hodnot měly biologický zdroj, potvrdit to ale nemohou. Většina metanu v atmosféře Země pochází z rostlinného a živočišného života.