Stále více ruských podnikatelů využívá daňovou amnestii kapitálů, které mají na účtech v zahraničí. Nebudou tak muset platit pokuty za to, že zahraniční aktiva neuváděli v daňovém přiznání. Jak píše moskevský list Vedomosti, důvodem jsou obavy z možných amerických sankcí a hlavně automatická výměna údajů o bankovních kontech mezi více než 70 státy, která začne fungovat již za měsíc. Patří mezi ně i Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Bermudy a všechny členské státy Evropské unie. Schovávat peníze je tak pro Rusy stále obtížnější a dražší.

Ruská vláda již jednou daňovou amnestii vyhlásila, v letech 2015−2016. Tehdy ji ovšem využilo jen 7200 lidí. Značná část byznysmenů nedůvěřovala státu, že údaje nezneužije a o peníze nepřijdou. "Daňoví úředníci si tam najdou nějakou kličku a pak se nedoplatím. Kromě toho nechci, aby se vědělo, kolik ve skutečnosti vlastním. Tyhle údaje se klidně mohou dostat k mafiánům a já nechci, aby mě vydírali. Já tam pořád většinu roku žiji a mám tam i mámu, která se stěhovat nechce," vysvětloval HN tehdy ruský majitel několika penzionů v západních Čechách. Nechtěl ale být jmenován.

Obavy se však nenaplnily a dnes i tento podnikatel zvažuje, že amnestii využije. "Nemusím platit daně ze zisku ani převést peníze do ruských bank. Jenom úředníkům ohlásím, že účty v Česku mám. Teoreticky bych měl platit daň ze zisku firmy, ale tam je spodní limit asi čtyři miliony korun ročně. Takový zisk jsem si rozhodně nevyplatil," vysvětluje ruský byznysmen. Líbí se mu také, že nyní se mohou deklarovat i zrušené účty. "Toho jsem se minule bál. Měnil jsem v Česku banku a právník mi řekl, že nový účet by sice byl amnestován, ale kvůli tomu starému bych mohl mít nepříjemnosti," říká podnikatel.

30 miliard dolarů

odteklo z Ruska jen v roce 2014. Průměrná roční částka za posledních 15 let je 20 miliard.

Daňový právník Sergej Kalinin řekl listu Vedomosti, že podmínky amnestie jsou pro byznys maximálně příznivé a napravují i chyby předchozí amnestie. "Je to dárek od státu, jinak se to nedá říct," tvrdí právník. Ten předpokládá, že tentokrát amnestii využijí desetitisíce podnikatelů. Zatím byznys studuje přesné podmínky, ale ke konci platnosti amnestie v závěru roku lze očekávat velké množství žádostí. "Minule také devadesát procent deklarací přišlo poslední měsíc platnosti amnestie," vzpomíná Kalinin.

Deklarovaným cílem ruské vlády je návrat prostředků podnikatelů zpět do země. Toho se ale zatím nedaří dosáhnout. Amnestie k tomu podnikatele nijak nenutí. Potvrzují to i zdroje listu Vedomosti z bankovní sféry. Podle nich žádný zvláštní přítok peněz není vidět, spíše naopak peníze odcházejí do zahraničí stejně jako v předchozích letech. Rušit účty v českých bankách nehodlá ani západočeský podnikatel. "Tady mi přijdou tak nějak bezpečnější než v Rusku," usmívá se ironicky.