AMAZONSKÝ DEŠTNÝ PRALES
Čím mě tato rybářská oblast zaujala?
Od okamžiku, kdy jsem amazonský deštný prales navštívil poprvé, jsem se do tohoto místa zamiloval. Pokud bych nějaké místo označil jako ráj na zemi, bude to právě Amazonie. Je to místo obrovské a pestré biodiverzity. Je to, jako kdybyste chytali v největším akváriu na světě. Jen s tím rozdílem, že ancistrusi nemají 15 centimetrů jako ve vašem akváriu, ale třeba i 60.
Které ryby se tam dají chytit?
V amazonských vodách plavou stovky zajímavých druhů ryb všech barev, tvarů i velikostí. Evoluce zde probíhala velmi pestře a štědře, a proto při pohledu na některé z místních druhů máte pocit, jako byste se dívali na obraz od Picassa. Některé z tamních rybích druhů dosahují úctyhodných rozměrů a svou velikostí připomínají spíše poslední žijící dinosaury na planetě. Dva největší z těchto druhů jsou piraíba, obrovský amazonský sumec, a bájná královna amazonských vod arapaima velká.
Co jsem tam ulovil nejzajímavějšího?
Pro mě je rybaření v Amazonii spojeno s lovem přerostlých akvarijních ryb, kdy zdaleka nezáleží pouze na velikosti. Z amazonských obrů se mi podařilo zdolat zatím největší zdokumentovanou arapaimu o délce tři metry a sedm centimetrů a váze 154 kilogramů.
Kde chytá J. V.
Jaké rybářské vybavení je zde potřeba?
Vždycky je důležité volit podle toho, na jakou rybu se chcete zaměřit. Nelze tak zcela jednoduše odpovědět. Co je ale důležité zmínit, je, že v Amazonii budete mít pouze to, co si tam přivezete. Nenajdete zde žádné obchody s rybářskými ani jinými potřebami. Vybavení, které si vezete, tak musí být důkladně otestováno a prověřeno, abyste se na něj mohli spolehnout. Pokud se vám tam cokoliv zničí, buď to opravíte, nebo zahodíte.
Kdy je tam vhodné jet?
V Amazonii se musíte vždy řídit obdobím dešťů. Jsou druhy, jako kupříkladu sumci, pro které je období dešťů, tedy zvýšený průtok vody, tou nejlepší dobou. Na arapaimy je to však naopak čas nejhorší. Období dešťů také není pro každého. Může pršet i několik dní v kuse a na lidskou psychiku to může mít neblahý dopad.
Jak je to celé finančně náročné?
Musíme si uvědomit, že pokud se bavíme o amazonském deštném pralese, mluvíme o lese, který je velký jako půlka Evropy. Velmi tedy záleží na tom, do které země a na jaká místa jedete. Stejně tak záleží na tom, jak velký luxus ve svém životě a rybaření vyžadujete. Můžete se vydat do exkluzivních pralesních lodží, kde se cena za denní pobyt může pohybovat okolo tisíce dolarů, a stejně tak lze vyrazit spontánně do pralesa, kde vás to kromě vašich zásob nebude stát ani korunu. K takové cestě však potřebujete už dostatečné znalosti, abyste ji nejenom zvládli, ale také se ve zdraví vrátili.
MONGOLSKO
Čím mě tato rybářská oblast zaujala?
V Mongolsku jsem byl poprvé před 10 lety a v té době mě nejvíce zaujala nádherná, minimálně dotčená příroda, kde bylo možné se napít z každé říčky i řeky. Stejně tak mě fascinovalo i absolutní bezpečí, kdy můžete jít v kteroukoliv hodinu kamkoliv, aniž byste se museli čehokoliv obávat. I když se Mongolsko začíná hodně měnit a je zde možné pozorovat obrovské boje mezi západní a východní civilizací, pořád se jedná o jedno z nejbezpečnějších a nejkrásnějších míst, která jsem měl šanci poznat.
Které ryby se tam dají chytit?
Mongolsko je vyhlášenou destinací na lov lenoků, formy pstruha, a samozřejmě největší lososovité ryby naší planety, tajmena. Můžete zde lovit i další zajímavé druhy, jako jsou lipani, osmani, amurské štiky, mníci, nebo dokonce jeseteři.
Co jsem tam ulovil nejzajímavějšího?
Jezdím do této země každým rokem a vždy jsem se zde zaměřoval především na lov tajmenů. Mým doposud největším uloveným tajmenem byla ryba o délce 147 centimetrů.
Jaké rybářské vybavení je zde potřeba?
Pokud se vydáte napříč Mongolskem, každému bych doporučil vzít si jeden muškařský prut na lipany, jeden lehký vláčecí prut na lenoky a těžkou přívlač na tajmeny. Opět platí to, že pokud se vám nějaký prut či jakékoliv vybavení zničí a vy ho nezvládnete na místě opravit, máte problém. Je tedy důležité zvolit kvalitní vybavení a mít případně i nějaké rezervy. Vždy je dobré se poradit s někým, kdo už v těchto lokalitách byl a rybařil.
Kdy je vhodné tam jet?
V Mongolsku je dlouhá zima, která končí v podstatě až v průběhu května. Dalo by se tak říci, že tam můžete jet na ryby od června do října. Letní měsíce jsou výborné i pro milovníky brusinek a borůvek. Musíte ale počítat s tím, že v některých oblastech je hodně komárů. Září a říjen jsou nejlepší měsíce pro rybaření, ale v některých regionech už padají teploty i hodně pod bod mrazu. Pojedete-li tedy později na podzim, vezměte si s sebou kvalitní zimní oblečení.
Jak je to celé finančně náročné?
Desetidenní pobyt v Mongolsku včetně letenky a pobytu vás bude stát od 40 tisíc výše. Samozřejmě také záleží, jak kvalitní servis vyžadujete a do které oblasti se chcete vypravit.
Kde chytá J. V.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist