Nechybělo mnoho a koalice hnutí ANO a ČSSD se mohla rozpadnout ještě před středečním hlasováním o důvěře druhému kabinetu premiéra Andreje Babiše. Vládní krize by se tak protáhla o další týdny či měsíce. Důvodem bylo původní rozhodnutí Babiše vést resort spravedlnosti, což rozzlobilo část poslaneckého klubu sociální demokracie. Někteří její zákonodárci byli dokonce podle informací HN připraveni pro kabinet nezvednout ruku.

"Informace, že by byl vedením ministerstva spravedlnosti dočasně pověřen Andrej Babiš, vyvolala mezi našimi poslanci velkou dávku nevole. Zdálo se, že kdyby na tom Andrej Babiš trval, našla by se část našich poslanců, která by zítra měla problém hlasovat pro vyjádření důvěry této vládě," uvedl na dotaz HN šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Sociálních demokratů, kteří by váhali s podporou takového kabinetu, přitom byla podle informací redakce většina, a pokus získat vládu mohl skončit fiaskem.

Povedu justici

Babiš se rozhodl vést českou justici narychlo v pondělí večer poté, co se po 13 dnech ve funkci rozhodla odstoupit Taťána Malá. Reagovala tak na podezření, že okopírovala části svých dvou diplomových prací, pochybnosti týkající se její koncipientské praxe a podnikání jejího manžela v oblasti insolvencí.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se