Položme si jednoduchou otázku: Kdo vlastně vstupuje do oddlužení? Je to osoba předlužená, bez majetku a v situaci úpadku. Takových lidí je v současné době okolo půl milionu. Skoro všichni mají jednu, či spíše více exekucí, nemají tedy účet v bance ani perspektivu konsolidace vlastního či rodinného života v dohledné době. Jejich nejbližší příbuzní, manželé a děti, se potýkají s následky krizové situace, aniž by ji způsobili. Dokud dlužník nezaplatí své závazky i setrvale narůstající příslušenství, tedy například úroky z prodlení, není bez osobního bankrotu z dluhů úniku.

Dlužníkovi vznikla povinnost platit svým věřitelům nejčastěji ze smluvního závazku, který nedodržel. Úleva z této povinnosti jde zákonitě na úkor a účet věřitelů a dalších příjemců plnění. Jsou to tedy věřitelé − fyzické osoby nevyjímaje −, kteří nesou tíhu "očistného" mechanismu.

Stávající hranice vstupu do oddlužení se osvědčila. Přesto jej nemálo dlužníků nemůže nebo nechce využít. Konstrukce výpočtu nezabavitelné částky nemotivuje dlužníky v režimu nepřednostních exekucí k tomu, aby o oddlužení uvažovali. V případě oddlužení by jim totiž zůstalo měsíčně méně peněz k uživení rodiny.

Druhým nedostatkem stávající právní úpravy je nízká motivace dlužníků dosahovat vyšších příjmů v průběhu oddlužení. To vede celkově k nižšímu uspokojení věřitelů, než by bylo ideálně možné. Pozměňovací návrhy k vládní novele insolvenčního zákona na to reagují a přinášejí možnost vyšší nezabavitelné částky.

Hledá se také řešení pro ty, kteří nemají možnost uhradit 30 procent stávajících závazků a nepřekročí tak hranici pro vstup do oddlužení. Jestliže má být hranice 30 procent prolomena, pak jenom tehdy, když žádný věřitel − případně insolvenční správce − nezpochybní poctivý přístup dlužníka k adekvátnímu zajištění postižitelných příjmů.

Mělo by být na soudci, aby zvážil argumenty a rozhodl o vydání nebo nevydání osvobozujícího usnesení v případě odůvodněných výtek ke snaze dlužníka o nalézání a udržení odpovídajícího zaměstnání a tím i příjmů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru