Benátský festival zahájil soutěžní životopisný film První člověk amerického režiséra Damiena Chazellea o astronautovi Neilu Armstrongovi, který v roce 1969 jako první člověk stanul na Měsíci. Armstronga si zahrál Ryan Gosling, astronautovu ženu Janet herečka Claire Foyová. Gosling už s režisérem Chazellem spolupracoval na muzikálu La La Land, který loni získal šest Oscarů. Patrně nejočekávanější hvězdou přehlídky ale bude americká popová zpěvačka Lady Gaga, která představí nesoutěžní snímek herce a režiséra Bradleyho Coopera nazvaný Zrodila se hvězda − remake klasického hollywoodského filmu s Judy Garlandovou z roku 1954. Festival potrvá do 8. září.

Před pěti lety zahájil mezinárodní filmový festival v Benátkách snímek s vesmírnou tematikou Gravitace, který poté získal sedm Oscarů americké filmové akademie. Zda bude stejně úspěšný příběh První člověk o astronautovi Neilu Armstrongovi, jenž ve středu večer obstaral letošní úvod proslulé filmové přehlídky, se teprve ukáže. Festival zahájilo předání Zlatého lva za celoživotní dílo 81leté britské herečce Vanesse Redgraveové.

Na rozdíl od Gravitace se film o prvním člověku, který vkročil na Měsíc, nesoustředí na samotné napětí ve vesmíru. Damien Chazelle se podle novinářů, kteří snímek již měli možnost zhlédnout, v tomto svém díle dívá hlouběji na pocity muže, jenž opouští svůj svět s možností, že se už nikdy nevrátí.

"Toto je příběh, který musel být spojený mezi Měsícem a kuchyňským dřezem," řekl o svém filmu režisér Chazelle. Děj začíná v roce 1961, kdy Spojené státy zaostávaly za Sovětským svazem ve vesmírném soutěžení, a vede až k přistání na Měsíci. Protkán je přitom řadou osobních a profesionálních krizí.

Prvním oceněným 75. ročníku benátského festivalu se však stala již ve středu Vanessa Redgraveová, která své umění prokázala v řadě filmů. Patří mezi ně například Zvětšenina, Marie Stuartovna, královna Skotska, Julie či Láska Isadory Duncanové. Stejné ocenění se v průběhu festivalu dostane ještě 75letému kanadskému režisérovi Davidu Cronenbergovi.

O tom, který z 21 soutěžních celovečerních snímků dostane na závěr prestižní přehlídky v sobotu 8. září hlavní cenu, rozhodne mezinárodní porota v čele s oscarovým režisérem Guillermem del Toro. Jeho fantasy thriller Tvář vody vyhrál festival loni.

jarvis_5b86f486498ea2ce2ab7db4c.jpeg
Armstronga si zahrál Ryan Gosling, astronautovu ženu Janet herečka Claire Foyová (na snímku)
Foto: Reuters

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist