Další opatření ČNB chystá. Hodlá jimi zvýšit stabilitu finančního trhu především v oblasti investic do nemovitostí. K doposud platnému limitu, podle něhož by banky měly poskytovat úvěry jen do výše 80 % zastavené nemovitosti, přibudou od 1. října letošního roku dvě nová omezení: celková výše všech dluhů klienta by neměla překročit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu, přičemž by na splátky nemělo jít více než 45 % příjmů.

Dlužno zdůraznit, že tato veškerá omezení ze strany ČNB jsou skutečně pouhým doporučením, protože dosud neexistuje zákon, jímž by si centrální bankéři mohli tato pravidla vynutit. Banky se však těmito doporučeními většinou řídí, a proto je potřeba s nimi počítat. Co tedy nová doporučení budou v praxi znamenat a co přinesou? Nejdříve si pojďme probrat základní terminologii.

Výše úvěru versus zástavní hodnota

Jak jsme uvedli v úvodu, již v současnosti platí (a bude platit i po 1. říjnu) pravidlo, že výše úvěru by vůči hodnotě zastavené nemovitosti neměla překročit 80 procent její hodnoty. V řeči bank je tento parametr označován zkratkou LTV vycházející z anglické terminologie Loan To Value. Ve výjimečných případech však může LTV dosáhnout až 90 procent hodnoty nemovitosti, takových výjimek však mohou banky schválit pouze omezené množství.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.