Když letos na festivalu v Karlových Varech porota udělila ceny v hlavní soutěži, jeden muž měl hned dva důvody k radosti. Producent Jiří Konečný stál nejen za vznikem české road movie Všechno bude, která si odnesla cenu za nejlepší režii, ale podílel se též na mezinárodní produkci filmu rumunského režiséra Radua Judeho Je mi jedno, že se do dějin zapíšeme jako barbaři, který získal cenu hlavní.

Tento víkend Konečný s oběma filmy odjíždí na významný festival do Toronta, kde budou mít mezinárodní premiéru. Toronto patří z hlediska filmového trhu − tedy místa, kde vzniká celosvětová prestiž filmů − ke třem nejvýznamnějším festivalům vedle Cannes a Berlinale. Právě tam také naplno začíná oscarová sezona. A jak poznamenává producent a zakladatel společnosti Endorfilm, "je to velká šance prosadit se na severoamerickém trhu. Drápkem se někde zachytit a způsobit událost, s tím tam všichni jedou".

Konečný je na festivalové výsluní zvyklý, jeho filmy se promítaly v Torontu, Berlíně, San Sebastianu, Cannes a na mnoha dalších místech. V samotném Torontu byl už loni se slovensko-českým filmem Nina a o pár let dříve s rovněž slovensko-českým snímkem Koza. Nyní tam však s novinkou Všechno bude v Česku usazeného slovinského režiséra Olma Omerzua, která zároveň tento týden vstupuje do tuzemské distribuce, poprvé jede jako hlavní producent s majoritně českým titulem. A poznamenává, že je pro něj vždy vzrušující moci prezentovat národní kinematografii na pódiích podobně prestižních filmových přehlídek.

"Za svůj největší úspěch považuji, že už jsem se dostal do vnitřních kruhů těch opravdu velkých festivalů, moje filmy se tam hrály v hlavním programu, odnesly si ceny," poznamenává Konečný, který se netají tím, že jeho ambicí je dát vzniknout podobnému globálnímu hitu, jako byla třeba předloňská německá komedie Toni Erdmann či před pěti lety polské oscarové drama Ida. Tedy notoricky známému dílu, které nadchne festivalové poroty i běžné diváky, objede festivaly a dostane se do distribuce kin po celém světě.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se Jiří Konečný drží hesla "méně je více"?
  • Na kolik světových festivalů poputuje český snímek Všechno bude?
  • Proč nelze při propagaci vlastních filmů lhát?
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se