Střety mezi akademiky Jiřím Drahošem a senátorkou Evou Sykovou, doprovázející jejich souboj o post v Senátu, dávno překročily hranice Prahy 4, za kterou oba kandidují. Zatím to vypadá, že to bude jeden z nejsledovanějších duelů říjnových voleb.

Rivalita mezi Drahošem, který letos neuspěl v boji o Hrad, a Sykovou není nic nového. Neshody mají už skoro deset let − od doby, kdy oba soutěžili o post šéfa Akademie věd. Tehdy v roce 2009 volby vyhrál Drahoš.

"Eva Syková je ochotná lhát, jako když tiskne, jen proto, aby zvýšila svou šanci na úspěch ve volbách," řekl HN Drahoš, který se v prezidentských volbách dostal do druhého kola proti Miloši Zemanovi. Ani Syková, jedna z nejcitovanějších českých vědkyň současnosti, se ve slovních přích nedrží zkrátka. "Předem plánoval, že bude dělat kampaň Antisyková, on nedělá pozitivní kampaň. Jeho strategie byla: budu ji vláčet bahnem," uvedla rovněž v rozhovoru pro HN lékařka obhajující post v Senátu.

Stejně jako v roce 2009, chemik Drahoš i nyní platí za favorita voleb. Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity míní, že Drahoš má postup do druhého kola téměř jistý. "V Praze 4 jsou tři kandidáti, kteří mají šanci postoupit. Drahoš je skoro jistý, pak se bude rozhodovat mezi Sykovou a bývalým triatlonistou Martinem Dvořákem," říká Kopeček s tím, že vědkyni i sportovci pomáhá fakt, že mají v zádech silné strany. Akademičku podpořilo hnutí ANO a Dvořáka ODS. Drahoš kandiduje s podporou lidovců, TOP 09, starostů a zelených.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, proč Drahoš odvolal před dvěma lety z vedení Ústavu experimentální medicíny, že některé výroky sykové zavánějí paradoxy a proč jsou oba vlastně nešťastní z toho, že jdou proti sobě.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se