V trestním zákoníku by se měl objevit zcela nový trestný čin s názvem maření spravedlnosti. Podle ve středu schválené změny zákona se jej dopustí ten, kdo předloží falešné nebo pozměněné důkazy. Poslanci o tuto změnu zákona ve středu svedli velký boj. Návrh, který prosazovala vládní poslankyně za ANO Helena Válková, nakonec zmírnili.

Pro předlohu hlasovalo 114 ze 163 poslanců. Ruku pro zvedli hlavně zástupci ANO, ČSSD, pirátů, starostů a KSČM. Naopak poslanci ODS a SPD byli proti, hlasování se zdrželi hlavně lidovci a TOP 09. Novela tak nyní poputuje do Senátu.

Kritici návrhu například dosáhli toho, že možné maření spravedlnosti se bude týkat výhradně věcných a listinných důkazů, které musí mít podstatný význam pro rozhodnutí soudu.

Trestné také nebude svádění k němu, jak původně Válková navrhovala.

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka zároveň prosadil, že maření spravedlnosti nebude proti původnímu plánu závažným trestným činem. Policisté tak při vyšetřování nebudou moci využívat odposlechy.

"Maření spravedlnosti, jak je navrhováno, nevykazuje znaky, aby muselo být zařazováno mezi zvlášť závažnými trestnými činy. Odposlechy jsou výrazným zásahem do soukromí," argumentoval Chvojka, proti jehož slovům se nakonec nepostavil ani ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO). "Novela na odposleších nestojí ani nepadá," konstatoval.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se mimo jiné dozvíte, jaké výhrady k novému paragrafu měli poslanec Marek Benda a advokát Tomáš Sokol.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se