Od letošního července může každý získat elektronický občanský průkaz, v budoucnu tak půjde komunikovat s úřady on-line. "Zjednoduší to život, ale jen lidem, kteří budou vědět, jak toho bezpečně využít," upozorňuje Alena Mašláňová, učitelka informatiky ze Sigmundovy střední školy strojírenské Lutín na Olomoucku.

Dnešní dospívající už budou žít v digitálním světě, a přestože panuje všeobecná představa, že se mladí rodí s tabletem v ruce a digitálním technologiím rozumí, zdaleka ne všichni jsou na to připraveni. "Pořád se mi stává, že přijde žák, který měl na základní škole jen jednu hodinu informatiky týdně na prvním stupni a jednu na druhém," říká Mašláňová. Takové děti pak mají oproti ostatním mezery, protože se v hodinách věnovaly něčemu jinému − jenom hrály hry nebo řešily výukové programy. "To je z mého pohledu docela děsivé. Najdou se i žáci, kteří na klávesnici hledají písmeno 'zet' a u počítače seděli jen párkrát v životě. To je dneska šílený handicap," upozorňuje učitelka. Mezi základními školami jsou velké rozdíly. V prváku se s takovými žáky sejdou i studenti zvyklí na robotické hračky, pro něž není problém naprogramovat jednoduché roboty.

Umět počítače a chytré telefony ovládat ale nestačí. Podle průzkumu České rady dětí a mládeže z června letošního roku si 87 procent dětí ve věku 10 až 18 let uvědomuje, že používání internetu může být nebezpečné. O rizicích se nejčastěji dozvídají ve škole, mladší děti se o nich baví s rodiči, starší o nebezpečích na internetu spíše čtou. Kyberkriminalita stále roste. V roce 2017 policie evidovala 5654 trestných činů, což je asi o 300 případů více než o rok dříve. Nejčastěji se vyskytují podvody, děti se mohou nachytat například na falešné internetové obchody. Výrazně ale přibývá hlavně sexuálně orientovaných trestných činů. Jejich počet se loni téměř zdvojnásobil oproti roku 2016. "Pachatelé využívají anonymity internetu a různými způsoby z dětí mámí nahé fotografie. Někdy jim je ale samy oběti dobrovolně posílají, třeba přes sociální sítě," upozorňuje Radek Nezbeda, šéf sekce kybernetické kriminality z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.