Pokud se chystáte za hranice, nebudete potřebovat doklady jen pro sebe, ale i pro svého psa nebo kočku. "Mezinárodní pas neboli takzvanou modrou knížku vám vydá váš veterinář. Zvíře dále potřebuje čip, očkování proti vzteklině a také prokazatelné ošetření proti klíšťatům," říká zvěrolékařka Eliška Smyčková z Veterinární ordinace Brno.

Země mimo schengenský prostor mají často vlastní podmínky. O jejich požadavcích se informujte s předstihem na stránkách Státní veterinární správy České republiky. "Nejčastější požadavky jsou stejné jako v případě Chorvatska, nejčastějšího cíle našich turistů - potvrzení o vakcinaci proti vzteklině a potvrzení o identifikaci - tetování nebo označení čipem -, což je obsaženo v pasu pro malá zvířata.

Jde-li o mladého psa s prvním očkováním, tak musí být provedeno nejméně šest měsíců před vstupem. Navíc pak musí mít cestovatel potvrzení od soukromého veterinárního lékaře o tom, že zvíře je zdrávo, ne starší tří dnů, a potvrzení z místně příslušné krajské, popřípadě městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace," uvádí za Státní veterinární správu České republiky Josef Duben na stránkách SVS ČR.

Další očkování může doporučit veterinář s ohledem na oblast, kam cestujete. Často se jedná o vakcíny proti leptospiróze či arboviróze, popřípadě proti lymské borelióze.

Zabalit kufry, zabalit kočku

Na přesuny po venku nebo v dopravních prostředcích je vhodné kočku umístit do přepravky. V některých dopravních prostředcích to platí také pro menší plemena psů. Pro zvíře je cesta často stresující, a tak se snažte, aby dalším ze zdrojů stresu nebyla samotná přepravka. Pokud si ji kočka poprvé spojí s cestou k veterináři, nebude se jí v ní chtít cestovat ani na chatu, kde to má ráda. Přepravku je tedy dobré nechat i doma volně přístupnou, aby ji kočka využívala jako jeden z pelíšků či úkrytů a zvykla si do ní chodit sama. "Ať už v čekárně u veterináře nebo v dopravním prostředku není dobré přepravku pokládat přímo na zem, kde se například mohou pohybovat psi a kočka si připadá v ohrožení. Na klíně nebo na jiném vyvýšeném místě jí určitě bude líp. Některá zvířata ráda přes mříž pozorují okolí. Pokud se ale kočka bojácně krčí v koutě, je lepší přepravku překrýt textilním přehozem," doporučuje veterinářka.

Při příjezdu na místo určitě kočku z přepravky násilně nevyklepáváme a nenutíme ji k jídlu nebo průzkumu okolí. Přepravku je dobré i s kočkou nechat v menší, klidné místnosti, po chvíli otevřít dvířka a nechat kočku samu ať prozkoumá místnost. Teprve potom jí zpřístupňujeme další místnosti nebo zahradu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se